Poinformował o tym rzecznik Komisji Margaritis Schinas.

Chadecy, socjaliści i liberałowie w europarlamencie chcą, aby ostatnie wydarzenia w Polsce - przede wszystkim te związane z wyborem sędziów Trybunału Konstytucyjnego - zostały omówione podczas najbliższej sesji europarlamentu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jutro.

Margaritis Schinas powiedział, że Komisja jest w trakcie ustalania szczegółów dotyczących ostatnich wydarzeń w Polsce. "Komisja przygląda się sytuacji i próbuje ustalić fakty. W Komisji Junckera sprawami rządów prawa zajmuje się pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans. Teraz ustalamy fakty i Timmermans następnie poinformuje o tym kolegium komisarzy. Oczywiście Komisja weźmie udział w każdej debacie na ten temat - jeśli Parlament Europejski wyrazi wolę jej zorganizowania" - mówił Margaritis Schinas.

Rzecznik Komisji Europejskiej Przypomniał jednocześnie, że w marcu zeszłego roku Komisja przyjęła zasady działania dotyczące zagrożeń dla państwa prawa w 28 krajach członkowskich. Rzecznik podkreślił jednak, że chodzi o "systematyczne zagrożenia". Ostatnio w tym kontekście na forum Parlamentu omawiano m.in. sytuację na Węgrzech. Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova mówiła wówczas, że mimo obaw i zaniepokojenia niektórymi działaniami władz w Budapeszcie, Komisja nie widzi "systematycznych" zagrożeń dla państwa prawa na Węgrzech.

>>> Czytaj też: "CNN" i "Washington Post" ostro krytykują Polskę. MSZ interweniuje