Elemental Holding będzie miał nowoczesną technologię prosto z Japonii. Spółka podpisała porozumienie z JX Nippon przewidujące wymianę know-how oraz współpracę w obszarze recyklingu układów drukowanych.

Porozumienie zakłada podpisanie umowy o współpracy, co umożliwi spółce zwiększenie możliwości technologicznych oraz budowę kompetencji w zaawansowanych technologiach odzysku, pozwalających na uzyskiwanie coraz wyższych marż.

"Inwestycja w nowoczesne technologie i eksploatacje innowacyjnych linii odzysku to niezwykle zaawansowany proces, dlatego stawiamy na współpracę ze strategicznymi partnerami, dzielącymi się zdobytym doświadczeniem i know-how. Nowo podpisane porozumienie obejmuje również kwestie handlowe, co oznacza, że JX Nippon dostarcza nam technologię, a w zamian my zapewniamy regularny dopływ surowca. To bardzo efektywny model współpracy - wykorzystujemy go już w sektorze zużytych katalizatorów samochodowych wraz z Toyotsu Recycle Corporation" - powiedział wiceprezes Elemental Holding Jarosław Michalik, cytowany w komunikacie.

"Najbliższe lata chcemy poświęcić na dokonanie skoku technologicznego - na plan rozwoju organicznego planujemy przeznaczyć nawet 10 mln euro. Mamy na to zabezpieczone środki m.in. z emisji akcji serii P. Liczymy również na wsparcie z funduszy strukturalnych UE" - dodał.

Plan inwestycyjny będzie rozłożony na 3 lata i realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap, zaplanowany na półtora roku, będzie kosztował ok. 10 mln euro. Zakłada on budowę linii do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz drukowanych. Koszt drugiego etapu, który ma się zakończyć w 2018 roku, wyniesie ok. 20 mln euro. Polega on na zachowaniu zdolności akwizycyjnych grupy.

W ramach realizacji strategii rozwoju Elemental Holding podpisał we wrześniu ub. roku porozumienie o współpracy z japońską firmą Toyotsu Recycle Corporation, które zakłada wymianę know-how oraz współpracę w zakresie recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych (Spent Automotive Catalysts). W 2015 r. Elemental Holding przejął polską PGM Group i turecką Evciler Kimya Madencilik. Podpisał także umowę nabycia większościowego udziału w Gorenje Surovina - obecnie trwają działania, których celem jest spełnienie kolejnych warunków zawieszających umowę.

"Stale rozglądamy się również za możliwościami akwizycyjnymi. Nadal chcemy umacniać pozycję grupy Elemental za sprawą kolejnych przejęć wiodących spółek na rynku recyklingu w poszczególnych krajach" - podkreślił Michalik.

W skład grupy Elemental Holding wchodzi obecnie 7 wiodących podmiotów działających w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi. W Polsce są to: Syntom, Tesla Recycling, Terra Recycling, PGM Group. Za granicą natomiast: EMP Recycling (Litwa), Metal Holding (Słowacja) oraz Evciler MDST (Turcja).

Elemental Holding jest grupą kapitałową działającą w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi oraz dostawcą surowca do hut i odlewni. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od grudnia 2013 r.