W wyniku tej decyzji oceny ratingowe banku są następujące: długoterminowa - BBB+, krótkoterminowa: A-2, perspektywa negatywna; stand-alone (samodzielna): bbb+, podano w komunikacie.

"Potwierdzenie poziomu ocen banku odzwierciedla ocenę Standard & Poor's, iż wiarygodność finansowa banku pozostaje bez zmian po dokonaniu obniżenia ocen ratingowych Polski" - czytamy w komunikacie.

Standard & Poor's ogłosił w piątek decyzję o obniżeniu oceny ratingowej Polski z A- do BBB+ dla długoterminowych zobowiązań w walutach obcych oraz z A/A-1 do A-/A-2 dla odpowiednio długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie lokalnej. Jednocześnie zmieniona została perspektywa ratingu z pozytywnej na negatywną.

>>>> Czytaj też: Standard & Poor's: Musieliśmy działać szybko. Rząd mógł się odwołać

Agencja wskazała, że negatywna perspektywa odzwierciedla jej przekonanie, iż "istnieje prawdopodobieństwo co najmniej w 1/3, że rating zostanie dalej obniżony w ciągu 24 miesięcy, jeśli zakwestionowana zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub finanse publiczne znajdą się w stanie gorszym niż obecnie prognozowany".

Bank Pekao działa od ponad 80 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (ponad 1000 placówek w całym kraju) oraz siecią ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i 20 000 w całej Europie. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie. Bank od 1999 r. należy do włoskiej grupy UniCredit. 

>>> Czytaj też: Jak obniżka ratingu przez S&P wpłynie na polską gospodarkę? Zobacz opinie analityków