Koncern Alcoa, największy w USA producent aluminium, zyskał nawet 19 proc., gdy wcześniej ceny akcji spadły do najniższego w historii firmy poziomu. Koncerny naftowe Exxon Mobile i Chevron wzrosły po ponad 13 proc., a Boeinga ponad 15 proc. Zaś sieć hipermarektów Wal-Mart ponad 14,5 proc.

Także akcje koncernu General Electric, jednego z czołowych emitentów papierów wartościowych na rynku, podskoczyły o 9,9 proc., po tym jak Fed zaczął skupować firmowe obligacje. Akcje banków Citigroup i Bank of America wzrosły o ponad 12 proc., gdy wśród inwestorów rozeszła się pogłoska, iż Fed w środę obetnie znów stopy procentowe, aby pobudzić słabnącą gospodarkę.

Wśród analityków, według Agencji Bloomberga, 38 proc. jest zdania, że obetnie je o 75 pkt czyli do 0,75 proc. Reszta sądzi, że będzie to tylko 0,5 proc. czyli do poziomu 1 proc. Kto miał rację, zobaczymy.

Ważne, że sskaźnik Standard & Poor's 500 Index podniósł się najwięcej od dwóch tygodni po wcześniejszym spadku do poziomu najniższego od 5 lat.

Reklama

Indeks S&P 500 zyskał więc 91,59 pkt czyli 11 proc. i wzrósł do poziomu 940,51 pkt. Kluczowy Dow Jones Industrial Average Index wspiął się o 889,35 pkt czyli także o 11 proc. do dawno nie widzianego na Wall Street pułapu 9065,12 pkt. Zaś Nasdaq Composite Index zyskał 143,57 pkt czyli 9,53 proc. i wzrósł do 1649,47 pkt.

Może Amerykanów natchnęły do zakupów wcześniejsze sukcesy giełdy w Hongkongu - średni wzrost o 14 proc. (najlepszy wynik na przestrzeni 11 lat), skok niemieckiego DAX o 11 proc., a może giełdy w Brazylii o 13 proc.

- Każdy, kto patrzy długookresowo i szuka sporych zysków, a nie boi się inflacji wie, że to najlepszy moment do kupowania akcji - mówi Linda Duessel, strateg rynku akcji w firmie Federated Investors z Pittsburga, która zarządza kapitałem ponad 333 mld dolarów.

Akcje na świecie straciły na wartości w tym miesiącu już 12 bilionów dolarów po tym, jak płynność finansowa rynków została zamrożona, straty banków i instytucji finansowych z udzielonych złych kredytów sięgają 678 mld dolarów, a wzrost gospodarczy osłabł.

Żuk, Bloomberg, Reuters