Agencja Bloomberg zestawiła rynki nieruchomości w największych miastach świata by zobaczyć, gdzie najtaniej można kupić luksusowe mieszkanie.
Ceny mieszkań w stosunku do dochodów (wskaźnik dostępności) / Bloomberg

Bloomberg odniósł się do raportu przedstawionego przez firmę Jones Lang LaSalle, która porównała ceny najdroższych mieszkań i odniosła je do dochodów mieszkańców danego miasta. Powstał w ten sposób wskaźnik, który pokazuje dostępność luksusowych nieruchomości w poszczególnych metropoliach.

Najłatwiej o ekskluzywne mieszkanie w Singapurze. Jest tak za sprawą wyraźnej przeceny, jaka dokonała się na tym rynku – ceny najdroższych mieszkań potaniały w ciągu ostatnich 5 lat aż o 20 proc. Wskaźnik dostępności luksusowych apartamentów w tym mieście-państwie wynosi 5,6.

Tuż za Singapurem znajdują się miasta takie jak Londyn (wskaźnik 8,2), San Francisco (8,5), Tokio (10) oraz Sydney (12,3). Najdroższe luksusowe mieszkania znajdują się w Hongkongu (wskaźnik dostępności na poziomie 19).

Pekin wśród elity

Do grona miast z najdroższymi luksusowymi mieszkaniami dołączył Pekin – wynika z danych firmy Knight Frank LLP. Przeanalizowała ona, jak wiele metrów kwadratowych mieszkań o najwyższym standardzie można kupić za milion dolarów. W chińskiej stolicy za taką kwotę otrzymamy średnio 58 m kw.

Dziewiąty rok z rzędu najdrożej jest w Monako, za milion „zielonych” można tam otrzymać jedynie 17 m kw. luksusowej powierzchni. Tu za Monako znajdują się Hongkong, Londyn, Nowy Jork, Sydney, Geneva, Singapur, Szanghaj oraz Paryż.