ikona lupy />
Autostrada A4 pod Opolem. Oznakowanie poziome / Media

Dzisiaj po południu GDDKiA zakończy pierwszy w tym roku etap remontu płatnego odcinka autostrady A4. Chodzi 6,5-kilometrowy fragment trasy w okolicach węzła Brzeg - w połowie długości odcinka między Wrocławiem i Opolem. Jeszcze wczoraj na A4 trwały prace przy oznakowaniu nawierzchni.

Prace ruszyły na początku kwietnia. Z ruchu wyłączono jezdnię w kierunku Wrocławia, częściowo zamknięto został sam węzeł Brzeg. Drogowcy przerzucili ruch na jezdnię w stronę Katowic, po której odbywa się dwukierunkowo i z ograniczeniem prędkości do 80 km/h. To spore utrudnienie, bo średni ruch dobowy na A4 między Wrocławiem a Śląskiem przekracza 100 tys. pojazdów na dobę. W czasie szczytu w tym miejscu tworzą się zatory.

ikona lupy />
Autostrada A4. Remontowany odcinek prawie gotowy do otwarcia / Media
Reklama

Wraz z otwarciem dziś wyremontowanej jezdni węzeł Brzeg znowu będzie ponownie w pełni dostępny dla kierowców. Nie oznacza to jednak wcale końca utrudnień. Wręcz przeciwnie. W tym samym momencie zaczną się przygotowania do drugiego etapu remontu, przez co do poniedziałku jezdnia w stronę Katowice będzie zwężona na długości 13 km. Drogowcy potrzebują tego czasu m.in. po to, żeby ustawić tam bariery rozdzielające pasy ruchu.

Od poniedziałku prace będą rozciągały się na nowym odcinku o długości 9,3 km (przełożenie ruchu powinno nastąpić 25 kwietnia po południu). Dyrekcja szacuje, że drugi etap tegorocznego remontu opolskiego odcinka autostrady potrwa ok. trzech tygodni. W tym czasie nie da się dojechać do Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Jankowice. – Wszystko zależy od pogody. Ale plan jest taki, że do połowy maja powinni tędy jeździć kierowcy – usłyszeliśmy w GDDKiA.

ikona lupy />
Autostrada A4. Wykonawca maluje pasy ruchu / Media

GDDKiA apeluje do kierowców, żeby na świeżo wyremontowanych odcinkach autostrady stosować się do ograniczeń prędkości 110km/h, które będą obowiązywały jeszcze przez co najmniej kilkanaście dni. Powodem tych utrudnień jest drobny grys zalegający na jezdni po remoncie mimo czyszczenia jezdni.

Ten remont trwa etapami od 2014 r. Tegoroczny został przyspieszony, żeby nie kolidować ze Światowymi Dniami Młodzieży (ŚDM). Na przyszłe lato GDDKiA zaplanowała utrudnienia w rejonie Wrocławia (szczegóły na mapce).

To niejedyne utrudnienia, jakie czekają kierowców na A4 tej wiosny. Jak informuje Stalexport Autostrada Małopolska, 4 maja rozpocznie się remont 60-kilometrowego płatnego odcinka autostrady A4 Kraków-Katowice. W pierwszej kolejności prowadzone będą na jezdni w kierunku Katowic: między Balicami a węzłem Rudno. Podczas ŚDM prace mają być zawieszone, żeby nie utrudniać ruchu.

>>> Czytaj też: Dwa kraje: jeden ma za dużo ropy, a drugi kupi każdą jej ilość