Nazwiska laureatów zostały ogłoszone w piątek na uroczystej gali w Warszawie. Szkoły, w których pracują nagrodzeni nauczyciele, otrzymały po trzy tysiące złotych na edukację ekonomiczną, np. wyposażenie pracowni. Konkurs organizuje Narodowy Bank Polski (NBP) i Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, które w 2006 r. zainicjowały działalność Klubu Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS. Do klubu należy obecnie ponad 850 nauczycieli z całej Polski.

Nagrodzonym pogratulował prezes NBP Sławomir Skrzypek. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w promocję wiedzy ekonomicznej nauczycielom. "Przedsiębiorczym nauczycielom, zrzeszonym w Klubie Impuls, NBP naprawdę winien jest ogromną wdzięczność za państwa wsparcie dla naszej szerokiej akcji edukacyjnej" - powiedział Skrzypek.

Jak powiedział PAP laureat tytułu Nauczyciela Przedsiębiorczości Roku 2008 Michał Góralczyk, dobra nauka przedsiębiorczości nie powinna ograniczać się do teorii ekonomicznych. Dlatego w szkole, w której uczy, młodzież w praktyce zmaga się z organizacją różnych przedsięwzięć, takich jak ogólnopolskie konkursy, akcje edukacyjne i promocyjne.

"Skupiamy się nie tylko na nauczaniu teorii, ale też na rzeczach praktycznych, angażując młodzież w realizację tych projektów. Jednym z największych w Polsce i najlepszych jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Bankach, który jest w tym roku organizowany razem z NBP" - mówił Góralczyk.

Reklama

Jak dodał, organizując imprezy uczniowie muszą nauczyć się urzędowych procedur i zadbać o merytoryczne przygotowanie np. konkursów. "Strona internetowa Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Bankach została w całości wykonana przez młodzież. Uczniowie wykonali też ogromną pracę, przygotowując np. bazy danych" - tłumaczył nauczyciel.

Jak powiedział PAP zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej NBP Tadeusz Deszkiewicz, nauka przedsiębiorczości w szkołach powinna przede wszystkim dotyczyć codziennych spraw, takich jak oszczędzanie, kredyty czy inwestycje. Ponadto uczniowie powinni się dowiedzieć jakie korzyści daje prowadzenie własnej działalności gospodarczej oraz z jakim ryzykiem się to wiąże.

Wsparcie NBP dla nauczycieli obejmuje m.in. szkolenia dotyczące aktualnej problematyki ekonomicznej. "Zależy nam na tym, aby wiedza przekazywana przez nauczycieli nie była oderwana od dzisiaj istniejących problemów. Chodzi o to, aby np. wyjaśniać, co się dzieje w czasach takich zawirowań na rynkach finansowych, jakie są obecnie" - powiedział Deszkiewicz.