Jednocześnie Fitch podniósł pułap ratingów Węgier do A- z BBB oraz krótkoterminowy rating IDR dla walut obcych do F3 z B, podano w komunikacie.

Wśród czynników, które wpłynęły na te decyzje agencja wymieniła: wysokie nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, duże napływy środków unijnych, zewnętrzne delewarowanie banków. Zwraca też uwagę, że "program samofinansowania i konwersja kredytów hipotecznych w walutach obcych miały udział w szybkiej poprawie zewnętrznego bilansu Węgier oraz obniżeniu podatności na zmienność".

"Zacieśniona polityka fiskalna była zgodna ze stopniową obniżką zadłużenia rządowego z wysokiego poziomu. Fitch spodziewa się, że zadłużenie brutto sektora 'general government' wyniesie 73,2% PKB do 2017 r., co oznacza spadek z 75,3% na koniec 2015 r. i szczytu w wysokości 80,8% w 2011 r." - czytamy w komunikacie.

Deficyt budżetowy spadł do 1,9% PKB w 2015 r. z 2,3% w 2014 r., głównie dzięki wzrostowi dochodów (o 7,7%), co odzwierciedlało poprawiające się warunki gospodarcze. Fitch prognozuje, że deficyt pozostanie bez zmian w tym roku i wzrośnie do 2,5% PKB w 2017 r.

Reklama

Jednocześnie przyznano, że tempo wzrostu PKB Węgier było niższe niż w krajach porównywalnych - po spadku w 2012 r. wzrost jest pozytywny od 2013 r. i w ub.r. sięgnął 2,9%. Agencja oczekuje jednak spowolnienia do 2,1% w tym roku ze względu na niższe napływy środków unijnych, przy czym największym ryzykiem jest niższy od oczekiwań popyt ze strefy euro.

>>> Czytaj też: Bank Pekao wróci w polskie ręce? Włoski właściciel rozważa sprzedaż