"Jesienią tego roku system viaTOLL obejmie swoim zasięgiem kolejne kilometry dróg. Tymczasem od 2011 roku do 20 czerwca 2016 roku rzeczywiste dochody z systemu kształtują się na poziomie 3,3 mld zł. Pozostałe wpływy z viaTOLL-a przekazywane są do operatora systemu celem pokrycia kosztów budowy i eksploatacji systemu. To blisko 2,9 mld zł" - czytamy w komunikacie.

W kwietniu br. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informowało, że na sieci dróg objętych viaTOLL jeszcze w tym roku planowane jest przynajmniej jedno poszerzenie, które obejmie ok. 150 km tras.

Także w kwietniu minister Andrzej Adamczyk poinformował, że resort pracuje na kilkoma koncepcjami nowego systemu poboru opłat drogowych, który mógłby zastąpić obecny system viaTOLL.

ViaTOLL to system elektronicznego poboru opłat obowiązujący na wybranych odcinkach polskich dróg. Od 1 lipca 2011 roku każdy kierowca, poruszający się po wskazanej sieci dróg płatnych pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusem niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, jest zobowiązany do korzystania z systemu viaTOLL.

Reklama

>>> Polecamy: 25 zł za viaAUTO. Tanie urządzenia odkorkują autostrady?