We wrześniu (badanie przeprowadzono 5-12 tego miesiąca), czyli przed załamaniem się płynności na rynku bankowym, Pengab wzrósł o 2,6 pkt m/m do 39,7 pkt. Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w listopadzie 15,6 pkt i był wyższy o 5,7 pkt wobec II połowy października, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz zwiększył się o 11,5 pkt do 32,8 pkt. "Odnotowano zahamowanie trendu spadkowego oraz poprawę ocen, zarówno w obszarze depozytów złotowych, jak i walutowych, zarówno bieżących, jak i terminowych. Poprawa ocen nastąpiła również na rynku kredytów złotowych, kredytów dewizowych oraz kredytów konsumenckich" – czytamy w raporcie.

Pentor dodał, że dalsze pogorszenie koniunktury obserwuje się w obszarze kredytów mieszkaniowych oraz kredytów dla przedsiębiorców o wartości do 1 mln euro. W ciągu minionych dwóch tygodni odnotowano dalszy wzrost zainteresowania akcjami, jednostkami TFI oraz polisami ubezpieczeń na życie" – czytamy dalej. W warstwie prognostycznej spodziewana jest poprawa na wszystkich rynkach depozytowych, lecz szczególnie silnych wzrostów bankowcy ankietowani przez Pentora oczekują na rynku depozytów złotowych terminowych.

"Przewiduje się poprawę na rynku kredytów złotowych, jak i walutowych, kredytów konsumenckich oraz mieszkaniowych" – głosi raport. Bankowcy spodziewają się stabilizacji popytu na akcje j jednostki TFI, a także przewidują wzrost zainteresowania obligacjami oraz polisami na życie. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek w tym miesiącu, odnotował wzrost o 15,5 pkt wobec II połowy października do 20,3 pkt, podano także. Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 14 listopada. W telefonicznym badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.