Nowatorski projekt spółka realizuje z realizuje wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym.

"PGNiG SA rozpoczęło próbę pozyskania metanu z pokładów węgla kamiennego w Gilowicach (woj. śląskie). Przez najbliższe tygodnie spółka będzie prowadzić prace wiertnicze w otworach Gilowice-1 i Gilowice-2H. Następnie wykona szczelinowanie hydrauliczne oraz testy potwierdzające dostępność metanu w złożu. Wyniki poznamy w połowie 2017 r." - czytamy w komunikacie.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że w całym procesie pozyskiwania metanu zostanie wykorzystana technologia szczelinowania, używana podczas poszukiwania złóż gazu w łupkach.

"Obecnie w naszym kraju wydobywany jest jedynie tzw. coal mine methane (CMM), czyli metan uwalniany z pokładów węgla podczas eksploatacji górniczej. Nie ma on jednak większego wpływu na rynek gazowy w Polsce. Aby na większą skalę wykorzystać dostępne zasoby, zdecydowaliśmy o wypróbowaniu w Gilowicach technologii coal bed methane (CBM), czyli metody polegającej na wydobyciu gazu jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji węgla" - wyjaśnił Woźniak, cytowany w komunikacie.

Reklama

Pozyskane w ramach tego projektu dane mogą stanowić podstawę do rozpoczęcia eksploatacji metanu z pokładów węgla na skalę przemysłową oraz zmniejszyć emisję metanu do atmosfery, co ma istotne znaczenie dla redukcji skutków efektu cieplarnianego, podkreśliła spółka.

Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym znajduje się 170 mld m3 metanu, który można wydobyć metodą CBM. Na świecie jest to obecnie jeden z podstawowych sposobów eksploatacji alternatywnych źródeł energii. Stosuje się go m.in. w USA (blisko 50 mld m3 rocznie), Australii, Kanadzie, Chinach i Indiach, wskazano także w materiale.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

>>> Czytaj też: Ursus uruchomi największą w Polsce drukarkę 3D