Szejnfeld powiedział, że w ramach programu ochrony przed kryzysem rząd przygotował m.in. regulacje o udzielaniu rządowych gwarancji dla transakcji na rynku międzybankowym. Znowelizowano również ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która przewiduje podwyższenie gwarancji dla depozytów do równowartości 50 tys. euro.

Podczas środowej konferencji Szejnfeld poinformował o tym, że rząd będzie zachęcał instytucje publiczne, w tym samorządowe, a także przedsiębiorstwa prywatne do realizowania wspólnych inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerstwo publiczno-prywatne to forma współpracy sektora publicznego i prywatnego przy realizacji inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury czy budownictwem. Dzięki takiej współpracy mogą powstawać nowe szpitale, spalarnie odpadów, drogi, szpitale, szkoły, hale sportowe itp. Szejnfeld przypomniał, że 21 listopada Sejm uchwalił nową ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Obecnie pracuje nad nią Senat.

"Obowiązująca ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym jest martwa. W oparciu o jej przepisy nie zrealizowano żadnej inwestycji" - powiedział Szejnfeld. Jak wyjaśnił, wynika to faktu, że przepisy obecnej ustawy są zbyt skomplikowane i przewidują zbyt wiele ograniczeń. W efekcie zniechęcają do realizowania inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Nowa ustawa eliminuje zbędne obciążenia administracyjne oraz likwiduje nadmierne ograniczenia" - powiedział Szejnfeld. Aby zachęcić do realizowania wspólnych przedsięwzięć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, będą prowadzone szkolenia m.in. dla przedstawicieli biznesu i organów samorządu terytorialnego. W szkoleniach będą uczestniczyli zagraniczni eksperci, którzy przekażą doświadczenia dotyczące funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego w poszczególnych krajach.

Reklama

W dniach 25-26 listopada przeprowadzono takie szkolenie w Warszawie, uczestniczyli w nim specjaliści z Francji. "We Francji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego powstają m.in. drogi, autostrady, dworce i lokalne lotniska. Przekazaliśmy przedstawicielom polskiego samorządu i biznesu naszą wiedzą dotyczącą wspólnej budowany i eksploatacji tych inwestycji" - powiedział na środowej konferencji Jerome Baconin z ambasady Francji w Polsce.