Aż 87 procent badanych spodziewa się wzrostu cen w najbliższym roku, 44 procent sądzi, że wzrośnie bezrobocie, a 55 procent obawia się wzrostu zadłużenia w banku. Optymistycznie zostały ocenione perspektywy eksportu. 56 procent badanych uważa, że jego poziom nie zmieni się.

66 procent respondentów nie czuje się dotknięta kryzysem: ani załamaniem na giełdach, ani wzrostem rat bankowych i trudnościami w uzyskaniu kredytu. Jednak ok. 5 proc. gospodarstw domowych w Polsce straciło na spadku wartości akcji na giełdzie i spadku kursu walut obcych. 16 procent dotknęły spadki wartości pieniędzy gromadzonych w funduszach emerytalnych, a 11 proc. musiało zapłacić większe raty kredytów.

17 procent badanych odczuło wzrost cen towarów importowanych, a 4 procent miało trudności z uzyskaniem kredytu w banku - wynika z sondażu TNS OBOP.

Respondenci pytani o to, czy w ich odczuciu okres trudności finansowych w Polsce minął czy dopiero nadejdzie, 59 proc. respondentów uważa, że jest on dopiero przed nami. Zdaniem 13 procent badanych kryzys w Polsce "już minął".

Reklama

Ankieterzy zadawali też bardziej szczegółowe pytania o przewidywania dotyczące: produkcji, cen, eksportu, bezrobocia, oszczędności i zadłużenia w bankach.

"W każdej z ocenianych dziedzin pesymiści mają przewagę nad optymistami" - czytamy w raporcie. Ośrodek przeprowadził badanie w listopadzie na reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków.