A może opcja zerowa? Oto ciekawa recepta na uleczenie polskich uczelni

11 września 2016, 19:00
Źródło:MAGAZYN DGP
Studenci

Studenciźródło: ShutterStock

W byłej NRD wybrano opcję zerową. Uczelnie zamknięto, zwolniono wszystkich pracowników i ponownie przyjęto tylko niektórych z nich. Gospodarka we wschodnich landach pozostaje wciąż daleko w tyle za resztą Niemiec. Jednak w wyniku opcji zerowej niektóre uczelnie dawnej NRD awansowały do niemieckiej czołówki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • malek(2016-09-12 08:03) Zgłoś naruszenie 40

  Wszyscy bardzo intensywnie dyskutują i szukają genialnych rozwiązań, ale kiedy przychodzi do kwestii finansowych, to nagle cisza. Wbrew temu, co twierdzi autor, kwestia zarobków i stabilności pracy zawodowej naukowców ma znaczenie dla jakości badań. A na razie robi się wszystko, by stabilności nie było, a zarobki były jak najniższe. Na przykład: pracownikom wyższych uczelni nie wolno pracować na drugim etacie, choć nikomu to nie przeszkadza w przypadku innych zawodów, choćby lekarzy. Od mniej więcej dwóch lat okazało się, że naukowcy nie mogą otrzymywać wynagrodzeń z europejskich Programów Ramowych, bo mają pracować, tak jak ich koledzy z Zachodu, za swoją podstawowe wynagrodzenie. Tyle tylko, że jest ono wielokrotnie niższe niż w przypadku tychże kolegów. Czyli za wykonywanie takiej samej pracy w ramach tego samego projektu unijnego Polacy mają dostawać w sumie kilka razy mniej od Niemców czy Francuzów. A przecież Unia w innych przypadkach tak bardzo stara się zrównywać stawki wynagrodzeń pracowników z różnych krajów. Muszę przyznać, że pełniąc funkcję kierownika projektu międzynarodowego czułem się bardzo głupio ze świadomością, że pracujący w tym projekcie młodzi ludzie z Zachodu zarabiają znacznie więcej ode mnie. Powiedziałbym, że czułem się Europejczykiem drugiej, a nawet trzeciej kategorii. Oczywiście sprawy te można nadal konsekwentnie ignorować i narzekać, że polscy naukowcy nie potrafią starać się o fundusze unijne, ale w ten sposób niczego się nie naprawi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ed(2016-09-12 01:28) Zgłoś naruszenie 24

  Autor musi być co najmniej geniuszem! Potrafiłby chyba zarządzać nauką w skali globu! Powinien zostać doceniony przez ONZ! Takich nam trzeba! Tylko z powodu konieczności zakupy tych wzniosłych treści chyba mało kto je pozna! To przecież "logiczne", że pomiędzy sytuacją Polski 2016 i DDR 1990 jest oczywisty związek!

  Odpowiedz
 • Budyń(2016-09-11 19:56) Zgłoś naruszenie 22

  Takie rozwiązania wolnorynkowe (korwinizm!) to nie w przodującej w świecie, tylko niedocenianej, socjalnej i antyprawicowej Polsce ! :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • doWdrożenia(2016-09-12 04:04) Zgłoś naruszenie 02

  Ważne żeby o przyjęciu na studia decydowała kreatywność i zdolność przyszłych studentów, a nie czy są z bardziej bogatych rodzin.Trzeba wyselekcjonować najzdolniejszych.Na egzamin maturalny powinna być podana lista podręczników z których układane jest 100% pytań (ale tak chyba już jest?)Podręczniki powinne być dostępne bez opłat chociaż w wersji elektronicznej. Każdy student powinien mieć możliwość nieoprocentowanego kredytu od państwa.Chyba bank nie da kredytu w wysokości 40tyś. PLN za rok płatnej medycyny bez wykazania odpowiednich zarobków rodziców? Są wydziały w PL gdzie 50% studentów stanowią Ci na płatnych.Byłoby to w miarę sprawiedliwe jeśli rzeczywiście nieoprocentowany kredyt na studia każdy bez wyjątku miał zagwarantowany od państwa i nikt nie powiedziałby wtedy że nie było go stać. Pozatym nauczyciele akademiccy powinni zarabiać minimum tyle co mediana w swoich zawodach poza uczelnią. Np informatykom i lekarzom nie bardzo opłaca się być asystentem ,bo prywatnie dużo więcej zarobią.Tym samym wielu najlepszych studentów niezostaje na uczelni i porzuca karierę naukową ,a jedno nie musiałoby kłucić się z drugim.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze