Copernicus Capital TFI kontynuuje działania formalno-prawne wobec emitentów poszczególnych obligacji Subfunduszu Dłużnych Papierów Korporacyjnych, wydzielonych w ramach Copernicus FIO. Broniąc interesów klientów, podjął również decyzję o przedłużeniu likwidacji Subfunduszu do maja 2018 roku, podała spółka.



"Decyzja o likwidacji Subfunduszu była podyktowana obroną interesu naszych klientów. Okazało się bowiem, że w wielu przypadkach mieliśmy do czynienia z nieuczciwymi emitentami, którzy świadomie utrudniają proces odzyskiwania kapitału z emisji obligacji. W związku z tym musieliśmy podjąć zdecydowane, ale też niestandardowe działania, mające na celu odzyskanie zainwestowanego kapitału. Dlatego też m.in. zaangażowaliśmy już w sprawę renomowane kancelarie prawnicze i agencje detektywistyczne. Przewidywaliśmy odzyskanie dużej części kapitału w perspektywie dwóch lat. Niestety, w naszej ocenie świadome unikanie odpowiedzialności przez niektórych emitentów, których obligacje nabyliśmy, zmusiły nas do zweryfikowania tych planów. Jesteśmy zdecydowani twardo walczyć o środki naszych inwestorów" – powiedział prezes Marcin Billewicz, cytowany w komunikacie.

3 września 2014 r. Copernicus Capital TFI S.A. ogłosił rozpoczęcie likwidacji subfunduszu Dłużnych Papierów Korporacyjnych w likwidacji wydzielonego w ramach Copernicus Fundusz Inwestycyjny Otwarty. Mając na uwadze stan zaawansowania likwidacji lokat Subfunduszu i konieczne do podjęcia dalsze kroki związane z procesem likwidacji, Towarzystwo zdecydowało o przedłużeniu okresu likwidacji Subfunduszu do dnia 21 maja 2018 roku.

Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, nie ma możliwości wypłat częściowych z likwidowanego Subfunduszu, aż do czasu całkowitej likwidacji lokat, wskazano.

"Niestety, przeszkodą są tutaj obowiązujące regulacje prawne, które uniemożliwiają częściową wypłatę środków przed ostateczną likwidacją Subfunduszu. Zależy nam też na tym, aby emitenci wywiązali się ze swoich zobowiązań. Gdybyśmy teraz zlikwidowali Subfundusz, odzyskanie środków naszych i naszych klientów na oczekiwanych przez nas poziomach byłoby niemożliwe. Tym samym chcemy wysłać mocny sygnał do rynku, że nie odpuszczamy naszym dłużnikom i dbamy o interesy naszych klientów. Zdecydowanie wolelibyśmy, aby system prawny w Polsce był bardziej przyjazny dla wierzycieli, a nie żeby stwarzał nierzetelnym dłużnikom możliwości przeciągania spłat" - wyjaśnił Billewicz.

Ponadto TFI uważa, że zakończenie likwidacji Subfunduszu w pierwotnym zakładanym terminie musiałoby wiązać się z koniecznością szybkiej i niekorzystnej z punktu widzenia uczestników Subfunduszu wyprzedaży posiadanych aktywów po cenach, które mogłyby spowodować istotne obniżenie wartości jednostek uczestnictwa, wskazano.

Copernicus Capital TFI to niezależne od instytucji finansowych Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Działa na rynku od października 2004 r.

(ISBnews)