Agencja ratingowa Standard&Poor's podniosła długoterminowy rating Słowacji do A+ z A. Jednocześnie podniesiono rating transferu i wymienialności do AAA z AA+. Potwierdzono też ratingi krótkoterminowe na poziomie A-1.

Zdaniem analityków S&P, podniesienie ratingu odzwierciedla widoki na dalszą poprawę konkurencyjności i potencjału Słowacji w miarę jak gospodarka rozwija się i różnicuje dzięki przyjaznym biznesowi reformom. Na podwyższenie ratingu wpłynęło także wejście Słowacji do strefy euro w 2009 roku, które zmniejsza elastyczność polityki gospodarczej, a jednocześnie łagodzi ryzyko.

Standard&Poor's potwierdziła jednocześnie ratingi dla Czech oceniając perspektywy tego kraju jako stabilne. Rating w walucie zagranicznej został potwierdzony na poziomie A/A- 1, a rating w walucie krajowej na poziomie A+/A-1.

Na utrzymanie ratingu kredytowego Czech wpływ miała zróżnicowana, konkurencyjna gospodarka, a także w miarę niskie obciążenia fiskalne i długu zagranicznego.

Reklama

Zdaniem analityków S&P, siła Czech tkwi w silnych fundamentach sektorów: biznesowego, gospodarstw domowych i finansowego, które zajmują dobrą pozycję do odbicia się w momencie poprawy sytuacji w globalnej gospodarce.

Możliwe jest podwyższenie ratingu, jeśli rząd znacząco przyspieszy konsolidację finansów publicznych lub zdecyduje się na wcześniejsze od spodziewanego wejście do strefy euro – uważa S&P.

W porównaniu z naszymi południowymi sąsiadami wypadamy nieco gorzej, zważywszy, że w październiku Standard & Poor's obniżyła perspektywę ratingu zadłużenia długoterminowego Polski w walucie zagranicznej ze stabilnej do pozytywnej ze względu na pogarszającą się sytuację w otoczeniu gospodarczym i finansowym.

Jednocześnie agencja podtrzymała długoterminowy rating Polski dla zadłużenia w walutach obcych na poziomie "A-/A-2" oraz dla zadłużenia w złotym na poziomie "'A/A-1" (z perspektywą "stabilną").

Najgorzej wypadają w tym towarzystwie Węgry, którym Standard & Poor's obniżyła w listopadzie do negatywnego długo- i krótkoterminowe ratingi w walucie zagranicznej i krajowej z "BBB+/A-2" do "BBB/A-3". Powodem rewizji ratingów Węgier była znaczna podatność tego kraju na światowy kryzys, ze względu na znaczną zależność od napływu kapitału zewnętrznego oraz wysoki poziom długu publicznego.

PAP, ISB, Bloomberg