Rozmowy odbyły się m.in. na pokładzie atomowego krążownika „Piotr Wielki”, który z kilkoma innymi okrętami rosyjskimi od 1 grudnia rozpocznie wspólne manewry na Morzu Karaibskim z marynarka wenezuelską.

- Rozwijamy szeroka współpracę wojskową - nie krył zadowolenia prezydent Miedwiediew podczas rozmowy z dziennikarzami. - Nie jest skierowana przeciwko jakiemukolwiek krajowi. Polega na partnerstwie i pragmatycznym podejściu do sytuacji na świecie - dodał.

Prezydent Chavez, znany z antyamerykańskiego kursu, wezwał do „położenia kresu hegemonii ekonomicznej USA na świecie”. Wenezuela, która jest czwartym dostawcą ropy do USA, współpracuje z Rosją, Chinami i Iranem nad wzrostem eksportu ropy.

Medwiediew przybył do Wenezueli po wcześniejszej wizycie w Peru i Brazylii. Po spotkaniu z Chavezem udał się na Kubę w celu odbudowy kontaktów na linii Moskwa-Hawana, które od lat są w zastoju.

Reklama

- Świat znów staje się wielobiegunowy, a Ameryka Łacińska odgrywa w naszej polityce znaczącą rolę – cieszy się Michaił Margielow, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy. - Rosja jest znów w Ameryce Łacińskiej, w Afryce i Azji. Jesteśmy gotowi do współpracy wszędzie tam, gdzie możemy być konkurencyjni - dodaje.

Gazprom i cztery inne firmy Rosneft, TNK-BP, Lukoil i Surgutneftegaz. utworzą spółkę z koncernem państwowym Petroleos de Wenezuela. Bedą wydobywać i przerabiać ropę naftową z pola Orinoco Belt, poinformował wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Będą nie tylko pompować ropę, ale i przerabiać na bardziej lekką, na którą jest szczególne zapotrzebowanie na świecie. Planowana produkcja to 1 mln baryłek dziennie.

Ponadto oba kraje chcą współpracować w pokojowym wykorzystaniu energetyki jądrowej. Amerykanom na ten pomysł już cierpnie skóra, pamiętają bowiem o Iranie.

Prezydent Chavez to świetny klient Moskwy, która udzieliła mu już 1 mld dolarów kredytu. Zakupił tam broń za ponad 4,4 mld dolarów. Np. 100 tys. karabinów Kałasznikowa, 50 helikopterów wojskowych, 24 myśliwce odrzutowe Su-30. Teraz doszły dwa długodystansowe odrzutowce pasażerskie Ił-96. Wenezuela to trzeci partner handlowy Rosji w tym regionie świata. W ub. roku obroty podwoiły się do 1,2 mld dolarów.

Oprócz energetyki i broni, kraje zacieśniają kontakty finansowe i przemysłowe. Wkrótce zostanie uruchomione bezpośrednie połączenie lotnicze Moskw-Caracas oraz otwarty bank z kapitałem 4 mld dolarów. Rosyjski koncern aluminiowy Rusal wybuduje hutę aluminium, a firma AvtoVAZ montownię samochodów osobowych.