Spółka-matka Google’a Alphabet, Amazon i Microsoft to firmy, które na infrastrukturę sieciową i sprzęt wydają najwięcej w całej branży. Każdego roku inwestują łącznie ponad 20 mld dol. w gotówce w zakup sprzętu komputerowego i prowadzenie cyfrowych baz danych, które napędzają globalny internet. Do tej wielkiej trójcy dołącza teraz także Facebook.

Koncern Zuckerberga poinformował niedawno, że wydatki kapitałowe spółki sięgną w tym roku 4,5 mld dol., czyli będą o 78 proc. wyższe niż w 2015 roku. Pieniądze te mają być przeznaczone głównie na wielkie centra danych, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Irlandii, zakup serwerów, budynki biurowe i sieci przesyłu danych.

Facebook spodziewa się, że także 2017 rok będzie “agresywnym rokiem pod względem inwestycji”. Prognozowany skok wydatków powiązany z ostrzeżeniem o ryzyku znaczącego spowolnienia tempa wzrostu dochodów spółki, wywołał jednak na początku listopada mocny zjazd kursu akcji Facebooka.

Nakłady inwestycyjne gigantów

Nakłady inwestycyjne gigantów

źródło: Bloomberg

>>> Czytaj też: "Der Spiegel": Niemiecka prokuratura wdrożyła śledztwo przeciw Facebookowi

Jeśli założymy, że prognoza nakładów inwestycyjnych Facebooka na 2016 rok się utrzyma, a wydatki wzrosną w przyszłym roku o kolejne 78 proc., w 2017 roku mogą one sięgnąć ok. 8 mld dol. To niemal tyle samo, ile Microsoft wydał na swoje centra danych, sprzęt, komputery itp. w ostatnim roku obrotowym. Warto podkreślić, że producent oprogramowania zanotował wówczas ok. 85 mld przychodów. Tymczasem według prognoz analityków, Facebook wygeneruje w przyszłym roku ok. 36,7 mld dol. przychodów.

Przedstawiciele Facebook podkreślają często, że koncern mocno inwestuje w maksymalizowanie wydajności swoich sieci komputerowych. Firma projektuje swoje własne serwery, wewnętrzną infrastrukturę sieciową, a nawet całe budynki centrów danych. Nie zapomina o najmniejszych szczegółach – z serwerów usuwa się nawet logo, tak by nie niczym nie zakłócać cyrkulacji powietrza, które chłodzi komputery o ogromnej mocy.

Facebook nie jest jednak aż tak wydajny, jeśli chodzi o inwestycje kapitałowe. Capex za pierwsze dziewięć miesięcy 2016 roku wyniósł ok. 17 proc. przychodów z tego samego okresu. W przypadku giganta Alphabet, wydatki kapitałowe stanowią ok. 11 proc. przychodów brutto. Google wyraźnie ograniczyło swoją rozrzutność w ostatnich latach, po tym jak nowy dyrektor finansowy wprowadził ostrzejszą dyscyplinę finansową. Tymczasem Facebook wciąż zwiększa wydatki, by pobudzić swój rozwój. Jednak nakłady inwestycyjne to obszar, na który inwestorzy zwracają szczególna uwagę. Jeśli tempo wzrostu przychodów Facebooka znacząco zwolni, koncern będzie musiał też ograniczyć swoje wydatki.

>>> Polecamy: Transformacja telekomów, czyli megabajty cenniejsze niż minuty