Chmielna Business Center - lokalizacja na mapie / Forsal.pl

Drapacz chmur powstanie na działce zlokalizowanej między ul Chmielną, Jana Pawła i Al. Jerozolimskimi, naprzeciwko Dworca Centralnego. Słowacki deweloper kupił ją od PKP w 2011 roku za 171 mln zł. Jak informuje portal nowawarszawa.pl, w skład kompleksu Chmielna Business Center wejdą trzy budynki. Pierwszy – najwyższy – będzie mieć ponad 230 m wysokości do dachu i ok. 80-metrową iglicę. Pozostałe dwa budynki będą zdecydowanie niższe – 103 m i 81 m. Ich łącznie powierzchnia wyniesie ok. 140 tys. mkw.

Cały kompleks ma być gotowy w 2020 roku. Jak ujawnił prezes HB Reavis w rozmowie z portalem Eurobuild, inwestor chce rozpocząć budowę wieżowca jeszcze w tym roku. Deweloper ma już pierwszych chętnych na wynajem powierzchni biurowej w kompleksie. HB Reavis to międzynarodowa grupa deweloperska założona w 1993 roku w Bratysławie i działająca w Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach, a także na Słowacji i Węgrzech.

Chmielna Business Center zostanie zaprojektowana przez światowej sławy brytyjskiego architekta Normana Fostera, który jest autorem takich projektów, jak Terminal 3 w Pekinie, siedziba Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem, nowy stadion Wembley w Londynie czy warszawski biurowiec Metropolitan.

Reklama

Oficjalny projekt nowego wieżowca wciąż nie jest znany. HB Reavis ujawni go dopiero po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę, wydanej przez warszawski ratusz.

Przypomnijmy, że najwyższy dotychczas w Warszawie Pałac Kultury i Nauki ma 237 m wysokości wraz ze wspornikiem antenowym. Oddany niedawno do użytku biurowiec Warsaw Spire na warszawskiej Woli liczy 220 m wysokości, a Warsaw Trade Tower przy ul. Chłodnej – 208 m.

>>> Czytaj też: Europejski rynek nieruchomości zaczyna się gotować. Które kraje są najbardziej zagrożone?

Jeśli wysokość Chmielna Business Center rzeczywiście sięgnie 310 m, wieżowiec ten zdetronizuje też najwyższe budynki w Unii Europejskiej: londyński Shard (309,6 m) i Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem (300 m).

Jak wynika z danych firmy CBRE, w tej chwili w Warszawie w trakcie budowy jest 50 projektów biurowych. Po ich ukończeniu rynek wzbogaci się o nowe 600 tys. mkw. powierzchni biurowej. Cały rynek biurowy w stolicy to dziś ok. 5 mln mkw. powierzchni. Są to wielkości porównywalne do rynku w Amsterdamie, Kopenhadze, Dublinie i Barcelonie. Średni poziom czynszów za wynajem najbardziej atrakcyjnych biur w Warszawie to ok. 23 euro za mkw. miesięcznie. Zdaniem analityków, w przyszłym roku mogą one lekko spaść.

„Dynamicznie globalizująca się Warszawa przyciąga inwestorów z całego świata. Stolica Polski posiada ogromny potencjał gospodarczy wsparty kapitałem ludzkim, przyjaznością dla biznesu oraz odpowiednia dostępnością. Do końca 2016 roku rynek warszawskich powierzchni biurowych powiększy się o 450 000 mkw. w 30 nowych budynkach. Szersza dostępność wysokiej jakości biurowej sprawi, iż Warszawa przyciągnie nowych graczy dotąd nieobecnych na polskim rynku” - mówi Joanna Kalinowska, dyrektor w dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych CBRE.