Polski budżet trzeszczy w szwach. Kto jeszcze zapłaci za rządowe prezenty?

2 grudnia 2016, 09:00
Źródło:MAGAZYN DGP
Morawiecki

Morawieckiźródło: Newspix
autor zdjęcia: MACIEJ GOCLONFOTONEWS

500+, obniżenie wieku emerytalnego, wyższa kwota wolna – wszystko kosztuje, a będzie kosztować jeszcze więcej. Rząd będzie musiał zacząć trałowanie podatkowe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (44)

  • niepelnosprawny,org(2016-12-02 22:17) Zgłoś naruszenie 1214

    karać urzędników przez zabieranie im 50 % pensji za poważniejsze uchybienia, za mniej poważne trchę mniej... szczególnie urzednikow Urzedów Skarbowych...

    Odpowiedz
  • oko(2016-12-02 21:24) Zgłoś naruszenie 6143

    Nie muszą nikogo skubać. Wystarczy, że zatrzymają wyłudzenia VAT przez oszustów i starczy kasy. Tylko tyle i aż tyle.

    Odpowiedz
  • Midas(2016-12-02 18:02) Zgłoś naruszenie 23413

    Armia która wydaje rocznie nie wiadomo na co 30 mld złotych i nie jest w stanie obronić jednego powiatu nie mówiąc o całej Polsce, gdzie generałów i oficerów jest dwa razy więcej jak żołnierzy to dopiero marnotrawstwo publicznego pieniądza. A to co się dzieje w armii, gdzie po ryzę papieru jedzie się 500 km a do WOG-u ma się 20 km to codzienność tej instytucji.

    Odpowiedz
  • Realista (2016-12-02 15:03) Zgłoś naruszenie 997

    W cywilizowanym kraju, rząd już dawno skończyłby z przywilejami bogatych. Ale Polska takim krajem nie jest - jesteśmy liberalną dżunglą, tak więc jak zwykle oberwie 90% biedniejszej części społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • km.(2016-12-02 15:00) Zgłoś naruszenie 1012

    Pamiętacie pomoc frankowiczom? nie ma bo była kosztowna. Zmiana w kwocie wolnej też symboliczna chociaż te 500 zł prędzej wyda ktoś komu brakuje niż ten co zarabia 120 tyś rocznie więc większe wpływy. Tą ściągalność też poprawią. Nas jako naród nie stać bo wąska grupa kantuje nas obywateli unikając płacenia podatków przez co własnie my płacimy wyższe (jak ktoś się nie dokłada to musi się inny dołożyć).

    Odpowiedz
  • MrKuba65(2016-12-02 14:01) Zgłoś naruszenie 52383

    Państwo polskie opłaca gigantyczną armię pijawek i świetnie wynagradzanych nierobów i darmozjadów. Państwo polskie to IMPERIUM MARNOTRAWSTWA ! Jest drogie , niewydolne i opresyjne dla własnych obywateli. Nic nie wskazuje żeby jaśnie panujący byli skłonni to zauważać. Klasa polityczna przynajmniej od dekady straciła kontakt z rzeczywistością na naszą zgubę i poniżenie. Najgorsze że nic nie wskazuje na poprawę i nie widać " światełka w tunelu ". Możemy na własne oczy obserwować rządy socjalistów udających patriotyczną prawicę. Tylko bankructwo albo wojna mogą zmienić ten stan rzeczy. Na polityków liczyć nie możemy.........

    Odpowiedz
  • Autor(2016-12-02 12:59) Zgłoś naruszenie 4472

    Wszyscy rozpisują się kogo okraść. Czy nie można poprostu przestać kraść i wprowadzić sensowny podatek dla wszystkich. Na tyle niski aby każdy mógł go płacić i zaprzestać bezsensownego wydawania środków pieniężnych. Tylko, że żden z osłów w rządzie jeszcze o tym nie pomyślał.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bkb2(2016-12-02 12:58) Zgłoś naruszenie 24118

    Polska daleko nie ujedzie z takimi Sądami i Prokuraturą jak w przypadku Piniora .... Dzisiaj większość Polaków nawet po napaści Rosji na Ukrainę nie zdaje sobie sprawy że następnym będzie kraj należący do NATO ... Co w sposób drastyczny pokaże jak jesteśmy bezbronni wobec agresji Rosji ale nie tylko.... Inną agresją jest "agresja" gospodarcza i polityczna Niemiec... To Niemcy spowodowały że Polski nie ma dzisiaj przy stole negocjacyjnym w sprawie Ukrainy mimo że to w naszym kraju pracuje i żyje najwięcej Ukraińców (już ponad 1 mln ).... Polska ze swojej bezsilności wobec gigantycznych zagrożeń w których jest emigracja najlepiej wykształconych obywateli, zapaść demograficzna własnego społeczeństwa, uwięzienie gospodarki w pułapce średniego rozwoju i uzależnienie od eksportu do Niemiec ( 27 % całego eksportu !!! ), a także uzależnienie od importu gazu i ropy z Rosji , nie jest w stanie realnie zreformować Państwo i pozbawić się raz na zawsze pozostałości PRL. Biorąc teraz pod uwagę że nasz kraj nawet przez 27 lat nie zdołał odbudować niezależności i siły na wzorcach II RP , oraz biorąc pod uwagę jak wielu Polaków pozostaje nadal zindoktrynowanych przez s () wieckie rządy i system PRL ( ;patrz Polsat, TVN ) pokazuje w jakim dzisiaj jesteśmy niebezpieczeństwie... Zmiany w PL które odetną jednoznacznie Polskę od tej g () ngreny PRL zachodzą zbyt wolno a jednocześnie Rosja widzi że może stracić na stałe Ukrainą a nawet Białoruś w przyszłości i nie ma większego wyboru. Będzie musiała zaatakować.... Nasz kraj jest też w niebezpieczeństwie bo możemy stać się marionetką USA w rywalizacji z Rosją i to my znowu poniesiemy największą cenę takiej polityki....W Polsce jak już historycznie dowodziliśmy bardzo często nie potrafiliśmy rozpoznać zagrożeń i nie potrafiliśmy jednoznacznie działać aby obronić własny kraj.... Pozostaje wierzyć że obecna władza poradzi sobie z tymi zagrożeniami....i będzie zdolna wstając co rano analizować jakie zagrożenia mogą nas spotkać....dopasowując do tego działania obronne....

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • foxis(2016-12-02 12:32) Zgłoś naruszenie 3848

    Pis zawiódł. Liczyłem na uproszczenie podatków, rozwiązanie NIELEGALNYCH kredytów walutowych i sensowne cięcia w administracji. Tymczasem mamy słabą złotówkę, zachęcanie kolejnych koncernów do inwestowania i olewanie wyborcy, który najbardziej skorzystałby z podniesienia kwoty wolnej od podatku. Socjalizm w PiS wygrywa z rozsądkiem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • aaa(2016-12-02 12:09) Zgłoś naruszenie 1716

    Ale za to nie ma muzułmanów, uchodzców (oprócz tych milionów z Ukrainy, których premiera Szydło zaprosiła) LGBT, gender, aborcji, cyklistów, wegetarian, niemieckich wpływów, rozbrojonej armii, wszystko jest polskie, patriotyczne i narodowe. Jak suweren chce stanowić o sobie, to musi płacic, a jak nie, to niech wyp*.* do siebie do Kazachstanu.

    Odpowiedz
  • nie lubię urzędasów(2016-12-02 12:07) Zgłoś naruszenie 50885

    czy tylko ja odnoszę dziwne wrażenie, że te barany odpowiedzialne za finanse państwa nie chcą dostrzec sfery gdzie leży najwięcej możliwości zaoszczędzenia kasy? -> rozrośnięta do granic możliwości budżetówka zatrudniająca setki tysięcy, tępych i jednocześnie kompletnie zbędnych urzędasów? Tutaj leżą miliardy, dziesiątki miliardów, które można zaoszczędzić nie za miesiąc, za rok ale już teraz.

    Odpowiedz
  • Arc132(2016-12-02 11:39) Zgłoś naruszenie 2653

    Za "rzadowe prezenty" zaplaca wszyscy podatnicy. Pytanie z serii ile jest 2+2, lekcewazy czytelnikow

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • testtesttest(2016-12-02 10:44) Zgłoś naruszenie 9185

    Zapominacie o jednym - o tzw. repolonizacji np. Pekao SA która przyniesie z podatku bankowego większe wpływy, oraz z dywidendy która przyniesie dodatkowy dochód do budżetu - wcześniej wypływał za granicę. W budżecie nie został uwzględniony zysk z NBP: to jest około 3mld PLN ( taka jest pi*drzwi średnia z ostatnich 10 lat) Zysk z NBP na pewno będzie - słabość naszej waluty temu pomaga. Bezrobocie które spada- w następnym roku spadnie jeszcze o 1 -2 procent co również jest dodatkowym zastrzykiem w budżecie. Co do 500+ to z tego co publikuje MF to jest 1,5% więcej podatków ponad wydatki na 500+ więc można powiedzieć, że się zwróciło.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Nerka(2016-12-02 10:23) Zgłoś naruszenie 1251

    Pozostaje jeszcze kreacja pieniądza

    Odpowiedz
  • baca(2016-12-02 10:10) Zgłoś naruszenie 124

    Nie jestem VATowcem i mam takie pytanie do tych co się znają. Jak wstrzymanie, wydłużenie zwrotu VAT wpływa na kondycję firm? VAT jest podatkiem płaconym przez konsumenta końcowego, firma sprzedając produkt zarabia na marży. To marża stanowi o rentowności przedsięwzięcia a nie VAT, który dla firmy powinien być neutralny.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • tubylec(2016-12-02 09:54) Zgłoś naruszenie 222492

    PIS dąży do sytuacji gdy co najmniej połowa tzw polskiego przemysły i banków wróci w polskie ręce ,a tu propaganda typu ,kto za to zapłaci ?! Kto tu pisze ? Może się ujawnijcie ? Ci co walczyli za Polskę przewracają się grobie!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Karol(2016-12-02 09:44) Zgłoś naruszenie 434114

    To nie bedzie normalne rzadzenie lecz ustawiczne administrowanie deficytu z wywieraniem presji fiskalnej, ktore doprowadzi do marazmu, stagnacji i ogolnego niezadowolenia. Potrzebny jest radykalny zwrot w polityce gospodarczej. PIS nie jest do niego zdolny, gdyz wymagalby on cofnicie 500plus, wieku emerytalnego, powrot do prywatyzacji i likwidacji wszelkich subwencji, zwlaszcza w gornictwo i przeprowadzenie prawdziwej reformy podatkowej, czesciowo kompensujacej rodzinom utrate 500plus. Taka reforma powinna radykalnie podniesc kwote wolna do conajmniej 50 000 PLN, co mialoby tez pewien efekt wyrownujacy niesprawiedliwosc opodatkowania szarej i legalnej sfery gospodarki.

    Odpowiedz
  • Nasz(2016-12-02 09:40) Zgłoś naruszenie 40457

    Całkiem spójny i dobrze napisany merytorycznie artykuł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • byrcyn(2016-12-02 09:35) Zgłoś naruszenie 41216

    Kto zapłaci ? Pan, pani i tamten pan i ja i moja siostra i sąsiadka, itd, itd. Cena gazu na stacjach 5 miesięcy temu; 1,60 teraz 2,30, a ceny na światowych rynkach nie zmieniały się - i tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • 44jan(2016-12-02 09:20) Zgłoś naruszenie 235133

    gdzie byliscie z takimi tekstami 3-3 lata do tylu jak szef banku mówił o finansowaniu z NBP prywaty? no gdzie ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz