Francuscy prokuratorzy zwrócili się do sądu o nałożenie grzywny w rekordowej wysokości 3,7 mld euro (4,2 mld dol.) na UBS. Jednocześnie państwo francuskie domagało się 1,6 mld euro odszkodowania. W odpowiedzi na zarzuty bank z Zurychu twierdził, że "brak dowodów na oskarżenie jest bardzo oczywisty", jednak sąd w Paryżu nie podzielił punktu widzenia banku i stwierdził, że UBS w latach 2004-2012 nielegalnie pomógł francuskim klientom ukryć miliardy euro przed francuskimi organami podatkowymi.

Szwajcarski gigant bankowości został ukarany grzywną w wysokości 3,7 mld euro (4,2 mld dol.). Oprócz grzywny UBS została również zobowiązana do zapłaty odszkodowania w wysokości 800 mln euro należnego francuskiemu państwu.

Zasądzona kwota grzywny jest najwyższą karą, jaką kiedykolwiek musiał zapłacić szwajcarski bank.

Przypadek UBS to nie pierwsza taka sprawa. W ostatnim dziesięcioleciu szwajcarskie banki były już karane przez amerykańskich, brytyjskich i szwajcarskich regulatorów za zaangażowanie w programy uchylania się od opodatkowania, manipulowanie kursami walutowymi i benchmarkową stopą procentową Libor.

>>> Czytaj też: Szwajcarski bank UBS musi zapłacić 4,5 mld euro kary za nielegalne praktyki we Francji