W ostatnich miesiącach Polska zabiegała o to, aby węgiel koksowy pozostał w wykazie. Oznacza np. ułatwienia przy finansowaniu inwestycji.

"Szczególnie cieszy nas lista unijnych surowców krytycznych, która zawiera węgiel koksujący. Polska jest głównym krajem członkowskim zaopatrującym UE w ten wysoko ceniony surowiec. Jego zastosowanie obejmuje: koks do stali, włókna węglowe i elektrody akumulatorowe" - napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Komisja Europejska przedstawiła nowy wykaz surowców krytycznych, dodając do niego materiały, które mają pomóc UE przejść na elektromobilność. Zaprezentowała też plan działań, które mają zmniejszyć zależność Europy od państw trzecich.

wykaz surowców krytycznych zaktualizowano, aby uwzględnić ich zmieniające się znaczenie gospodarcze i wyzwania związane z ich dostawami w oparciu o zastosowanie przemysłowe. Na zaktualizowanej liście jest 30 pozycji. Dodano do niej lit, który wchodzi w skład m.in. baterii do samochodów elektrycznych.

Reklama

W najbliższym czasie Komisja ma powołać europejski sojusz na rzecz surowców. Ma on połączyć wszystkie zainteresowane strony pracujące na rzecz zwiększenia unijnego łańcucha dostaw metali ziem rzadkich. Z czasem sojusz ma być rozszerzony, by zaspokajać inne potrzeby w zakresie surowców krytycznych i metali nieszlachetnych.

Komisja ma też określić z państwami członkowskimi projekty wydobywcze i przetwórcze, które można uruchomić w UE jeszcze do 2025 r. Tu znów są ważne informacje dla Polski - szczególny nacisk ma być bowiem położony na regiony górnictwa węglowego i inne regiony w okresie transformacji.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/