Reklama

Środki z emisji będą finansować I fazę badań klinicznych CAR-T (ang. chimeric antigen receptor) - uznawanej obecnie za najbardziej innowacyjną na świecie terapię leczenia nowotworów oraz rozwój nowych produktów.

"Jesteśmy gotowi na rozpoczęcie badań klinicznych terapii CAR-T z użyciem wyprodukowanego w naszych laboratoriach produktu leczniczego o roboczej nazwie FCTX-CL-19-1. Jakość i skuteczność bazowej wersji tego produktu zostały potwierdzone w badaniach przedklinicznych przeprowadzonych w ośrodkach w USA oraz w naszym własnym laboratorium badawczym. Należy podkreślić fakt, że produkt bazowy został również zastosowany z dobrymi wynikami u kilkunastu pacjentów w Chinach. Nasze procedury produkcyjne zostały w ubiegłym roku zatwierdzone przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Produkt będziemy wytwarzać w wyspecjalizowanych pomieszczeniach, tzw. cleanroomach zbudowanych przez naszego głównego udziałowca - PBKM" - powiedział członek zarządu i dyrektor naukowy FamiCordTx Tomasz Kolanowski, cytowany w komunikacie.

"Na przeprowadzenie badania klinicznego I fazy pozyskaliśmy środki z rundy pre-IPO z emisji nowych akcji. W ofercie akcje objęło kilkunastu inwestorów, w tym nasi dotychczasowi, najwięksi akcjonariusze. Duże zainteresowanie, jakim cieszyła się oferta świadczy o tym, że inwestorzy dostrzegają potencjał, jaki niesie za sobą terapia CAR-T, powszechnie uznawana za przełomową w leczeniu nowotworów krwi" - dodał członek zarządu i dyrektor generalny FamiCordTxPaweł Martyna.

Prezes FamiCordTx Tomasz Ołdak zapowiedział, że celem spółki jest przeprowadzenie badania klinicznego fazy I w tym roku.

"Równolegle rozpoczynamy rozmowy z Europejską Agencją Leków (EMA): chcemy najpierw otrzymać bardzo ważną dla nas Scientific Advice, a następnie przygotować i przeprowadzić wieloośrodkowe badania kliniczne będące podstawą do złożenia w EMA wniosku rejestracyjnego. W 2023 roku chcemy także przygotować się do przeprowadzenia publicznej emisji akcji (IPO). Pozyskane środki sfinansują dalszy rozwój technologiczny i kliniczny terapii CAR-T i wprowadzą spółkę FamiCordTx na giełdę. Decyzja o docelowym rynku notowania akcji spółki jeszcze nie zapadła, ale rozważamy giełdy w Niemczech, Szwecji, Hiszpanii oraz GPW w Warszawie" - powiedział.

Celem strategicznym jest uzyskanie przez FamiCordTx rejestracji terapii CAR-T do stosowania w Europie i wprowadzenie terapii do leczenia pacjentów w 2026 roku, podsumowano.

FamiCordTx jest spółką z Grupy PBKM (FamiCord Group), która została założona w 2019 roku w celu rozwoju i wdrożenia terapii CAR-T. Głównymi akcjonariuszami spółki, którzy dotychczas finansowali jej rozwój, są PBKM oraz NextCell Pharma AB - szwedzka firma biotechnologiczna i długoterminowy partner biznesowy PBKM. Udziałowcami spółki są także kluczowi menadżerowie.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

(ISBnews)