"Technologiczne spółki i start-upy tworzące innowacyjne rozwiązania w ostatnich latach zaczynały się już pławić w pieniądzach. Mówiło się o wręcz rozdmuchanych wycenach. Przyszedł jednak czas weryfikacji startupowych oczekiwań i inwestorskiego huraoptymizmu" – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu".

Jak podaje "PB", w Polsce wartość kapitału, jaki udało się zebrać firmom w 2022 r., wyniosła ok. 3,6 mld zł. Wskaźnik ten utrzymał się na zbliżonym poziomie do 2021 r., ale nie udało się utrzymać dwucyfrowego wzrostu, obserwowanego poprzednich latach.

"Po I kw. 2023 r. można już niestety mówić o dwucyfrowym spadku" – ocenia dziennik.

"PB" przytacza dane za raportem "Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2023", z których wynika, że łączna wartość transakcji venture capital (VC) w pierwszych trzech miesiącach br. wyniosła 446 mln zł, czyli o 27 proc. mniej niż w ty samym okresie 2022 r. Podano, że tendencja spadkowa w sektorze jest widoczna na całym świecie.

Reklama

"Jeszcze większe załamanie w pierwszym kwartale zanotowano w Stanach Zjednoczonych – spadek o 54 proc. i Europie – o 66 proc." – zauważył "PB".(PAP)