XXXII Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 5–7 września. Debaty będą poświęcone m.in. takim tematom jak: nowe technologie, finanse i inwestycje, biznes i zarządzanie, nowa gospodarka, Europa w świecie czy odbudowa Ukrainy.

W dyskusji „Sektor półprzewodników, budowanie przewag konkurencyjnych gospodarek” wezmą udział m.in. Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, i Devrin Call, Senior Director of Site Selections Intel Corporation. Jak zauważają organizatorzy dyskusji, obecnie sektor półprzewodników jest kluczowy dla suwerenności gospodarki i rozwoju nowoczesnych technologii. Dla Polski istotne w tym kontekście są inwestycje Intela. Co dodatkowo ważne, z tegorocznej edycji Raportu SGH i Forum Ekonomicznego wynika, że współczynnik bezpośrednich inwestycji zagranicznych względem PKB spada.

W jaki sposób można wspierać i budować konkurencyjność przedsiębiorstw w obszarze hi-tech? Koncentracja na innowacjach, a nie na kopiowaniu, znalezienie pewnej niszy daje producentom szanse, aby sprostać oczekiwaniom klientów i budować przewagę na arenie międzynarodowej. Jak zatem tworzyć gospodarkę opartą na innowacji, a nie imitacji?

W dyskusji „Jakiej globalizacji oczekujemy?” będą uczestniczyć m.in. Harold James, profesor Studiów Europejskich, Historii i Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Princeton, oraz Jacek Chwedoruk, dyrektor zarządzający Rothschild & Co. Organizatorzy dyskusji podkreślają, że wciąż badamy wpływ globalizacji na różne aspekty społeczeństwa, w tym ekonomię, politykę i kulturę. Na przykład badanie przeprowadzone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy wykazało, że globalizacja przyczyniła się do wyższych wskaźników wzrostu gospodarczego w wielu krajach, podczas gdy badanie przeprowadzone przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju podkreśliło negatywny wpływ globalizacji na nierówność dochodów. W jaki sposób zmieniają się nie tylko nasza perspektywa procesów globalizacji w związku z pandemią i wojną w Ukrainie, lecz także potrzeby?

Bankowości będzie poświęcony m.in. panel „Perspektywy i strategie rozwoju sektora bankowego”. W gronie jego uczestników jest Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Organizatorzy dyskusji zwracają uwagę, że sytuacja sektora bankowego staje się coraz trudniejsza ze względu na malejącą stopę zwrotu na kapitale pomimo wzrostu stóp procentowych. Dodatkowo niepewność związana z wyrokiem TSUE dotyczącym kredytów frankowych prowadzi do ograniczenia inwestycji ze strony podmiotów zewnętrznych w tym sektorze. Choć raporty kwartalne banków pokazują rekordowe zyski w historii, są one pochodną głównie dochodów uzyskiwanych z odsetek. Taka sytuacja nie zapewnia stabilności sektora gospodarki, szczególnie w kontekście spodziewanej przyszłej obniżki stóp procentowych, o czym poinformował prezes NBP. Jakie strategie mogą się okazać efektywne w obecnym otoczeniu ekonomicznym?

JPO

Organizator:

ikona lupy />
fot. materiały prasowe