"Zgodnie z deklaracją Związku Banków Polskich w ramach uproszczonego procesu wprowadzamy tzw. wakacje kredytowe dla klientów, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, czyli w znaczący sposób dotknęła ich pandemia COVID-19. Zależy nam, by jak najszybciej wesprzeć klientów, którzy potrzebują odroczenia spłaty rat. Dlatego na stronie Alior Banku udostępniamy formularz kontaktowy dla klientów potrzebujących tego rozwiązania" - poinformował bank w komunikacie.

Jak przekazano, z "wakacji kredytowych" w Alior Bank mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy, którzy odczuwają pogorszenie sytuacji materialnej w związku z kryzysem epidemicznym.

"Proponujemy zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na 3 miesiące lub zawieszenie spłaty rat kapitałowych na 6 miesięcy. Przyznanie wakacji kredytowych jest równoznaczne z wydłużeniem okresu kredytowania na ten sam okres. Nie będziemy za to pobierać żadnych opłat" - przekazał bank.

Alior przekazał, że wnioski klientów będzie rozpatrywał w "możliwie szybkim i zdalnym procesie".

Związek Banków Polskich poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że banki szybko będą rozpatrywać wnioski o odroczenie - na trzy miesiące - spłaty rat kredytów. Kredytodawca będzie musiał uzasadnić, że odroczenie jest konieczne ze względu na sytuację finansową spowodowaną pandemią koronawirusa. Część banków już zaczęła to oferować.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w środę, że szacowana kwota odroczonych kredytów i wsparcia kredytobiorców w ramach "wakacji kredytowych" to co najmniej 4,3 mld zł. Ułatwienia mają dotyczyć m.in. kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych i dla przedsiębiorców.

COVID-19 pojawił się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia w związku z sytuacją ogłosiła 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta