Reklama

"W związku ze wzrostem składek BFG oraz presją inflacyjną, utrzymanie tak niskiego poziomu kosztów jak w zakończonym roku 2021 nie będzie możliwe w naszej ocenie. Niektóre banki już po IV kw. komunikują wzrost tego kosztu. My utrzymaliśmy dyscyplinę do końca, natomiast spodziewamy się tego wzrostu" - powiedział Gibała podczas konferencji prasowej online.

"Wzrost w naszej ocenie rok do roku może być nawet w przedziale '200 plus' milionów, oczywiście, gros tego wynosi składka na BFG" - powiedział także.

Koszty działania banku spadły o 5% r/r do 1,58 mld zł w 2021 r.

"Poziom poniżej 1,6 mld zł rocznie będzie ciężko utrzymać w tym roku, bo rosną wymagania płacowe, rynek pracownika jest bardzo konkurencyjny, także jeśli chodzi o utrzymanie i zarządzanie bazą nieruchomości, ale także rozwoju IT - tam wszędzie chcąc pozostać bankiem konkurencyjnym, musimy założyć koszty, które muszą pracować i przynieść dochód"- podkreślił.

Jak dodał, bank "czuje się w miarę komfortowo", jeśli chodzi o wskaźnik C/I.

"Wskaźnik C/I - postrzegamy go jako jeden z lepszych w sektorze - 43,5%. Złożyła się na to nasza dyscyplina kosztowa, którą zachowywaliśmy roku 2021. Ten licznik wzrośnie, natomiast mianownik też będzie rósł, bo portfel odsetkowy powinien pracować na satysfakcjonującym poziomie, więc tutaj jest bardzo komfortowo w obrębie wskaźnika C/I" - powiedział Gibała.

Wskaźnik C/I wyniósł 43,51% w 2021 r. wobec 46,95% rok wcześniej.

Alior Bank koncentruje swoją działalność na usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej. Podmioty zależne Alior Banku prowadzą działalność m.in. w zakresie usług leasingowych, informatycznych, faktoringu i asset management. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa razem banku wyniosły 83,05 mld zł na koniec 2021 r.

(ISBnews)