W związku z tym, że odzyskanie pieniędzy od upadłego banku jest bardzo mało prawdopodobne, klienci Getin Noble Bank powinni się skupić na tym, aby zabezpieczyć swoje prawa w postępowaniu upadłościowym. Należy pamiętać, że w chwili ogłoszenia upadłości powstaje swoista nierównowaga pomiędzy wierzycielami a dłużnikami banku. Zadaniem syndyka będzie ściągnięcie wszystkich wierzytelności od osób, które są coś bankowi winne. Z kolei spłata wierzycieli banku nastąpi tylko wówczas, gdy będą na to środki w masie upadłości. W razie unieważnienia umów kredytowych kredytobiorcy banku staną się wobec banku zarówno dłużnikami, (obowiązek zwrotu całego otrzymanego kapitału) jak i wierzycielami (prawo do odzyskania wpłaconych rat).

Oświadczenie o potrąceniu wzajemnych roszczeń

Aby uchronić się od sytuacji, gdy syndyk będzie żądał spłaty kapitału, a jednocześnie nie będzie szans na odzyskanie spłaconych rat, konieczne jest złożenie bankowi oświadczenia o potrąceniu wzajemnych roszczeń. Oświadczenie o potrąceniu pozwoli obniżyć albo wyzerować roszczenie banku o zwrot kapitału, gdyż wpłacone raty będą zaliczone na spłatę tego kapitału. Oświadczenie o potrąceniu musi zostać złożone przed zgłoszeniem wierzytelności do masy upadłości za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Aby dokonać potrącenia, trzeba wiedzieć, jaka jest wysokość spłaconych rat. Informację taką w „normalnych” warunkach można uzyskać od banku. Pojawiły się jednak już sygnały, że Getin zawiesił wydawanie stosownych zaświadczeń w tym zakresie. Pozostaje więc samemu oszacować, jaka była wysokość spłaconych rat i taką kwotę przedstawić do potrącenia. Syndyk i tak musi później zweryfikować te kwoty na podstawie ksiąg rachunkowych banku.

Reklama

Na dokonanie potrącenia i zgłoszenie wierzytelności jest 30 dni od daty ogłoszenia upadłości, nie jest to jednak termin ostateczny. Po upływie tego terminu zgłoszenie wierzytelności nadal będzie możliwe, będzie ono jednak wymagało dodatkowej opłaty w wysokości około 1.000 zł.

Te osoby, które nadal spłacają kredyt, powinny się także mocno zastanowić nad kontunuowaniem spłat, gdyż ich odzyskanie wydaje się w obecnym stanie faktycznym po prostu niemożliwe.

Autorka: Izabela Libera, radca prawny z Kancelarii Libera i Wspólnicy