"Budujemy farmę wiatrową o mocy 94 MW na Pomorzu. To nasz pierwszy projekt tego rodzaju w Polsce. Powinna zacząć działać w przyszłym roku, w drugim półroczu" - powiedział Maikštnas dziennikarzom w kuluarach V Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.

Wskazał, że grupa dysponuje portfelem potencjalnych kolejnych projektów w Polsce.  "Chcemy rozwijać projekty w ramach energetyki wiatrowej na lądzie i fotowoltaiki" - dodał.

Ignitis Group przygotowuje się do przyszłych projektów wiatrowych offshore na Litwie, gdzie aukcje zaplanowano na 2023 r. "Możliwe, że wcześniej będziemy wchodzili w partnerstwa w tym obszarze także w innych krajach, ale niekoniecznie w Polsce" - powiedział prezes.

Dodał, że spółka "być może" weźmie udział w tegorocznej aukcji OZE w Polsce.

Jego zdaniem, Polska ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o inwestycje w odnawialne źródła energii.

Grupa postawiła sobie za cel łącznie 3 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej w całym regionie - w tym na Litwie i w innych państwach bałtyckich, w Polsce, być może w Niemczech i Finlandii.

"Chcemy osiągnąć ten cel do końca 2030 roku" - wskazał Maikštnas.

Ignitis Group rozwija się w Polsce także w obszarze handlu energią, rozważa także sprzedaż energii elektrycznej i gazu odbiorcom końcowym.

W maju br. Lietuvos Energija Renewables nabyła projekt polskiej farmy wiatrowej Pomerania o mocy 94 MW. Spółka podała wówczas, że na inwestycję oraz rozwój projektu przeznaczy łączną kwotę 127 milionów euro. 

>>> Czytaj też: Oceany i lodowce są niszczone szybciej, niż sądzono. "Planeta jest dziś w prawdziwym niebezpieczeństwie"