"UE zamierza do 2030 r. pokrywać co najmniej 42,5 proc. swojego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych, przy czym najważniejszym czynnikiem będzie energia wiatrowa. Jednak składający się z 27 członków blok nie osiąga swojego celu, jakim jest zwiększenie mocy elektrowni wiatrowych do ponad 500 GW do 2030 r. z 204 gigawatów (GW) w 2022 r." - podał Reuters.

Nowe działania w zakresie finansów, aukcji i pozwoleń

Część pakietu obejmuje także zbadanie subsydiów zagranicznych, zwłaszcza w Chinach.

Reklama

„Zapewnimy równe warunki działania i pomożemy ułatwić dostęp do rynków zagranicznych. Obejmuje to nasze instrumenty ochrony handlu i umowy handlowe mające na celu wzmocnienie konkurencyjności unijnego przemysłu wiatrowego oraz trwające negocjacje w sprawie nowych umów” – powiedziała komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

UE chce między innymi przyspieszyć wydawanie pozwoleń na projekty, aby dodać 37 GW rocznie do unijnych mocy, aby osiągnąć swoje cele. W ubiegłym roku blok zwiększył jedynie o 16 GW moce energii wiatrowej.

Giles Dickson, dyrektor naczelny brukselskiej grupy branżowej WindEurope, powiedział, że plan „zmieni zasady gry” w branży. „Nowe działania w zakresie finansów, aukcji i pozwoleń przyspieszą rozwój farm wiatrowych” – powiedział Dickson cytowany przez agencję Reutera.

"W zeszłym roku lądowa i morska energia wiatrowa odpowiadała za 16 proc. produkcji energii elektrycznej w UE. Jednak od 2021 r. liczba unijnych spółek zajmujących się energetyką wiatrową, które od lat przewodzą światowemu przemysłowi, odnotowuje spadek ze względu na rosnącą konkurencję i inflację, co doprowadziło do załamania decyzji inwestycyjnych" - wskazuje Reuters.

Z Brukseli Łukasz Osiński