PGNiG liczy na rozstrzygnięcie sporu z Gazpromem w listopadzieKatowice, 11.05.2017 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) spodziewa się ogłoszenia rozstrzygnięcia trybunału arbitrażowego w Sztokholmie ws. sporu z Gazpromem w listopadzie tego roku, poinformował prezes Piotr Woźniak.

"Orzeczenie powinno pokazać się w listopadzie" - powiedział Woźniak dziennikarzom w kuluarach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Na początku marca br. Naftogaz Ukrainy złożył w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o dołączenie do pozwu PGNiG Supply & Trading (PST) - spółkę zależną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - w sprawie zakwestionowania decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zwolnienia operatora gazociągu Opal z zasady dostępu strony trzeciej.

28 października 2016 r. Komisja Europejska na wniosek niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur zezwoliła na zwiększenie wykorzystania gazociągu Opal przez rosyjski Gazprom do 80% z 50% do 2033 r. 4 grudnia 2016 r. PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżył decyzję Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał zawiesił wykonanie decyzji KE z dniem 23 grudnia.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)