KGHM Polska Miedź złożył do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małych reaktorów modułowych (SMR), podała spółka. Spółka pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale.

"To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś - jako pierwsi w kraju - złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju" - powiedział prezes Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.

Wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok poinformował, że "szacunkowy koszt budowy elektrowni wraz infrastrukturą to 1,5-2 mld dol.".

Jak dodał, kolejnym krokiem będzie przygotowanie studium lokalizacyjnego. KGHM bierze pod uwagę kilka miejsc, kryteria wyboru dotyczą m.in. zgodności z polskim prawem, ochrony środowiska czy kwestii ekonomicznych. Do tego trwają już prace nad uruchomieniem w kraju Testowego Centrum Sterowania. Będą się tam szkolić operatorzy i specjaliści od energii jądrowej.

Reklama

W lutym br. KGHM Polska Miedź podpisał umowę z NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych w Polsce. KGHM liczy na uruchomienie pierwszych reaktorów do 2029 roku.

Państwowa Agencja Atomistyki to urząd dozoru jądrowego, który dba o bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną w Polsce.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2021 r. miała 29,8 mld zł skonsolidowanych przychodów.