Jak zaznaczył polski dozór, porozumienie rozszerza dotychczasową współpracę i dotyczy przede wszystkim małych reaktorów modułowych SMR, w szczególności BWRX-300. Polski i kanadyjski dozór będą wymieniać się informacjami w zakresie najlepszych praktyk i przeglądów technicznych w obszarze tej technologii, strony zobowiązały się również do dzielenia wynikami niezależnych analiz i ocen prowadzonych w ramach procesu licencjonowania - podała PAA.

Jak wyjaśniła Państwowa Agencja Atomistyki, memorandum zakłada także wspólne działania w ww. obszarach oraz w zakresie szkoleń i opracowywania rozwiązań regulacyjnych dla zapewnienia bezpieczeństwa tej technologii.

Porozumienie podpisali szefowa CNSC Rumina Velshi i wykonujący obowiązki Prezesa PAA Andrzej Głowacki. "Zrobiliśmy pierwszy krok umożliwiający wspólne działania z CNSC w obszarze małych reaktorów modułowych. Zdobyte doświadczenia w zakresie przeglądu regulacyjnego przyczynią się do optymalizacji procesu licencjonowania i harmonizacji podejścia dozorowego. To z kolei umożliwi sprawniejsze wdrażanie tych technologii w Polsce i na świecie" – powiedział Głowacki, cytowany w komunikacie PAA.

Porozumienie podpisano w Abu Zabi podczas konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na temat skutecznej kontroli i nadzoru nad zastosowaniami promieniowania jonizującego. PAA i CNSC pierwsze porozumienie ws. współpracy na rzecz bezpieczeństwa jądrowego zawarły w 2014 r.

Reklama

BWRX-300 to projekt GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. GEH i trzy kanadyjskie firmy podpisały ostatnio kontrakt dotyczący budowy pierwszego tego typu reaktora w elektrowni Darlington w Kanadzie. Reaktory tego typu zamierza budować w Polsce Orlen we współpracy z koncernem Synthos.

wkr/ mick/