- Prowadzimy szereg różnego rodzaju akwizycji związanych z OZE, wiatraków lądowych, prowadzimy szereg rozmów, także nie wykluczam, że te transakcje będą finalizowane – mówi Dąbrowski.

- Zakup PKP Energetyka to wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreśla wskazując z kolei na ostatnią transakcję energetycznego giganta.

Budowa elektrowni jądrowej. Wkrótce kolejne kroki

Reklama

Zapytaliśmy prezesa PGE także o działania związane z budową elektrowni jądrowej w Polsce. Dąbrowski zapowiada, że w najbliższym czasie dojdzie do realizacji kolejnych kroków w tym zakresie.

- Mamy zgodę UOKiK na powołanie spółki celowej wspólnie z naszym polskim partnerem - ZE PAK. Myślę, że lada dzień będziemy podpisywali umowę o powołaniu spółki, która będzie stroną
w rozmowach ze stroną koreańską w sprawie powołania wspólnej spółki polsko-koreańskiej. Jej zadaniem będzie wybudowanie elektrowni jądrowej w Pątnowie bądź okolicach – powiedział prezes PGE. Jego zdaniem pierwszy prąd z takiej elektrowni popłynie za 13 lat.

Pytany o koszty budowy elektrowni Dąbrowski podkreśla, że koszt dwóch reaktorów jądrowych będzie wynosił około 60 mld zł. Pytany o źródła finansowania tego przedsięwzięcia odpowiedział, że PGE zamierza na ten cel pozyskać finansowanie zewnętrzne.- Wiele instytucji, szczególnie koreańskich, jest zainteresowanych, aby sfinansować tą inwestycję – podkreśla.

Przyszłoroczna zima? „Wywiążemy się ze swojego zadania”

W rozmowie z nami prezes PGE nie zakłada drastycznych zmian cen energii i spodziewa się raczej stabilnych cen na rynku.

Filip Waluszko