Rynek gazu wraca do równowagi

Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) globalny rynek gazu stopniowo wraca do równowagi po szoku wywołanym inwazją Rosji na Ukrainę. "Ceny surowca na kluczowych rynkach północno-wschodniej Azji, Ameryki Północnej i Europy spadły o blisko 70 proc. od połowy grudnia do końca I kwartału 2023 r" - zauważyli.

Zdaniem ekspertów, UE prawdopodobnie osiągnie napełnienie magazynów gazu rzędu 90-95 proc. przed październikiem 2023 r. Dodali, że wypełnianie unijnych magazynów gazu przyśpieszyło na początku maja 2023 r. i wyniosło 60,8 proc. "W kwietniu tempo napełniania było poniżej historycznej dynamiki. Przepływ rosyjskiego gazu do UE zmalał 2,5 razy względem poprzedniego roku" - wskazali eksperci. W ich opinii unijny rynek mógł również czekać na realizację wspólnych zakupów, które miały zapewnić 15 proc. pojemności infrastruktury.

Reklama

"Mimo gróźb Gazpromu dotyczących problemów z zapełnieniem magazynów przed kolejnym sezonem grzewczym wolumen gazu zgromadzony na koniec kwietnia 2023 r. wyniósł 64,5 mld m sześc. – blisko najwyższych poziomów z lat 2015-2022"- poinformowali.

Popyt na LNG będzie kluczowy

Dodali, że sytuacja w sezonie grzewczym będzie jednak zależała w znacznym stopniu od globalnego popytu na LNG, redukcji zużycia gazu i pogody. "Podaż surowca w Europie jest jednak niepewna ze względu na (...) dalszy spadek importu z Rosji czy ograniczoną dostępność LNG" - ocenili.

Eksperci wskazali, że dostawy skroplonego gazu stały się głównym źródłem surowca w Europie w zimowym sezonie grzewczym 2022/23, stanowiąc 2/3 importu i zaspokajając ok. 1/3 zapotrzebowania.

Podali, że według MAE, globalna podaż tego paliwa ma wzrosnąć o 4 proc., co może nie zrównoważyć spadku dostaw rosyjskimi gazociągami.

"Tymczasem import LNG do Chin wzrośnie o 15 proc. r/r (nadal poniżej poziomu z 2021 r.). Światowy popyt pozostanie prawdopodobnie bez zmian, jednak rosnąca aktywność w Azji będzie zmniejszała dostępność skroplonego gazu na rynku. Z tego powodu warto kontynuować politykę redukcji zużycia surowca" - zaznaczyli eksperci.

Zwrócili uwagę, że w 2022 r. popyt na gaz w UE spadł o 12 proc. "Według MAE, w zimowym okresie grzewczym w Europie zredukowano zużycie surowca o 16 proc. Czynniki związane z pogodą odpowiadały za 40 proc. spadku popytu w regionie. Pozostałe oszczędności były efektem polityki oszczędzania gazu czy rosnących cen energii" - poinformowali eksperci PIE.

Podali też, że według prognoz MAE zapotrzebowanie na gaz w rozwiniętych gospodarkach Europy spadnie o 5 proc. w 2023 r. "Redukcja zużycia i inwestycje w odnawialne źródła energii mogą zapewnić bezpieczeństwo dostaw UE w kolejnych sezonach grzewczych" - stwierdzili eksperci. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska