Nadchodzący wybór prezesa Orlenu - Budka o nadchodzących zmianach w zarządzie

Minister Aktywów Państwowych Borys Budka poinformował w czwartek w TVN 24, że "wszystko wskazuje na to", że w przyszłym tygodniu dojdzie do wyboru prezesa Orlenu. Przypomniał, że w konkursie na członków zarządu Orlenu zgłosiło się 260 kandydatów.

Budka tłumaczył, dlaczego przedłuża się procedura wyboru zarządu największej polskiej spółki. "Dbamy o to, by spółka miała profesjonalny zarząd" - zapewnił. "Staram się też, na ile to możliwe - zanim wejdzie dyrektywa europejska - żeby zadbać o uczestnictwo osób różnej płci, w związku z czym, to też jest jednym z kryteriów" - zaznaczył.

Reklama

"Myślę, że w przyszłym tygodniu - nie rozmawiałem jeszcze z przewodniczącym rady prof. Popiołkiem (prof. Wojciech Popiołek przewodniczący rady nadzorczej Orlenu - PAP), czy będą podejmować tę decyzję - ale wszystko wskazuje na to, że powinni być gotowi w przyszłym tygodniu" - poinformował Budka.

Role premiera w procesie wyborczym zarządu Orlenu

Minister pytany o to, czy decyzja o wyborze prezesa Orlenu będzie konsultowana z premierem Donaldem Tuskiem odpowiedział, że "premier nie ingeruje w sprawy kadrowe spółek Skarbu Państwa, ale oczywiście o takich kwestiach, jak przedstawiciele w radzie nadzorczej, to ja zawsze informuję, kogo Skarb Państwa wskazuje. Ważne jest, by były to osoby kompetentne, odpowiednie i do tej pory nie miałem żadnych zastrzeżeń ze strony premiera" - zaznaczył minister.

"Pan premier z pewnością, jak każdy z nas, dowie się o decyzji rady nadzorczej w odpowiednim czasie" - stwierdził Budka. "Mogę zapewnić, że jeżeli rada nadzorcza będzie chciała przedstawić tę krótką listę, to pan premier zostanie poinformowany również o tym" - dodał.

Przebieg procesu rekrutacji na stanowiska w zarządzie Orlenu

Termin składania zgłoszeń w rozpisanym 14 lutego postępowaniu kwalifikacyjnym na członków zarządu upłynął w piątek (1 marca br.) o godz. 15. W wyznaczonym terminie wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek - poinformował wówczas koncern.

Zgodnie z procedurą, są one analizowane przez Komitet Nominacji i Wynagrodzeń rady nadzorczej. Po zbadaniu zgłoszeń pod względem formalnym i merytorycznym, ma on przygotować dla rady listę kandydatów i kandydatek na poszczególne stanowiska w zarządzie.

Zgodnie z ogłoszeniem, w postępowaniu kwalifikacyjnym rada nadzorcza Orlenu zamierza wyłonić prezesa, wiceprezesa ds. finansowych oraz wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju, a także sześciu członków zarządu – ds. upstream, energetyki i transformacji energetycznej, sprzedaży detalicznej, ds. korporacyjnych, ds. handlu hurtowego i logistyki oraz ds. produkcji.

Obecny skład zarządu Orlenu i profil działalności koncernu

Od 5 lutego prezesem Orlenu nie jest już Daniel Obajtek, który wcześniej oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Od 7 lutego zarząd płockiego koncernu pracuje w składzie: Witold Literacki jako p.o. prezesa zarządu; delegowani czasowo do wykonywania czynności członków zarządu członkowie rady nadzorczej - Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński oraz członek zarządu JózefWęgrecki.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, w którym Skarb Państwa ma 49,9 proc. akcji. Posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska