Autorzy publikacji wyjaśnili, że elastyczność pracy to pojęcie wielowymiarowe może oznaczać wielość form zatrudnienia - elastyczne godziny pracy, zdalne lub hybrydowe modele wykonywania obowiązków. "To także rozwój kompetencji, zmiana stanowiska czy nawet całkowita zmiana branży w ramach indywidualnej ścieżki kariery" - dodano.

Ponad połowa polskich firm korzysta z elastycznych form zatrudnienia

Zgodnie z wynikami badania obecnie 55,7 proc. przedsiębiorstw wykorzystuje elastyczne formy zatrudnienia. Po takie formy najczęściej sięgają firmy z branży usługowej oraz transportu i logistyki (64,6 proc.), handlu (56,4 proc.) i przemysłu (54,5 proc.), natomiast najrzadziej – sektor publiczny (47,1 proc.).

Niski poziom zaangażowania i wysoka rotacja w elastycznych formach zatrudnienia

Blisko co trzecia ankietowana firma (27,8 proc.) oceniła, że mierzy się z problemem niskiego poziomu zaangażowania osób pracujących w takim modelu. "Obawy te są szczególnie wyraźne w sektorze transportu i logistyki. Równie istotne jest większe ryzyko rotacji (27,8 proc.), zauważane przede wszystkim w dużych organizacjach, firmach usługowych, przemysłowych oraz transportowo-logistycznych" - podano.

Firmy narzekają na trudności w rekrutacji, integracji i obciążenia HR przy elastycznym zatrudnieniu

Z kolei 26,1 proc. przedsiębiorstw wskazało, że miało trudności w rekrutacji pracowników zainteresowanych pracą w takim modelu. Najczęściej wskazywały tak małe firmy (29 proc.). Pracodawcy zwracali też uwagę na problemy z integracją zespołów (25,9 proc.), co jest najbardziej widoczne w dużych firmach (30 proc.). Niemal 20 proc. firm wskazało też na trudności administracyjne i większe obciążenie działów HR.

Młodzi pracownicy chętnie korzystają z elastycznych form zatrudnienia

32,7 proc. ankietowanych pracowników było zdania, że elastyczne formy zatrudnienia sprzyjają zdobywaniu doświadczenia zawodowego. Taką opinię podzielają głównie najmłodsze pokolenia, częściej mężczyźni niż kobiety (36 proc. vs. 30 proc.). Z kolei 31,5 proc. badanych było zadania, że takie formy zatrudnienia pozwalają na lepsze dopasowanie pracy do indywidualnych potrzeb. Również w tej kwestii przeważają młodsi pracownicy, jednak tym razem to kobiety (34 proc.) częściej zgadzają się z tym stwierdzeniem niż mężczyźni (29 proc.).

Ponadto 36,2 proc. badanych wykazało otwartość na elastyczne godziny pracy. "Warto też zwrócić uwagę, że ponad 28 proc. ankietowanych jest gotowa na zmianę stanowiska lub zakresu obowiązków, a ponad 23 proc. na podjęcie pracy w nowym zawodzie lub branży" - podano w informacji. Respondenci zadeklarowali, że są też otwarci na elastyczne formy pracy, jak praca tymczasowa, kontrakt czy umowy cywilnoprawne (16,5 proc.), "choć jednocześnie tylko 10,5 proc. wskazało, że preferuje stabilne warunki i nie jest zainteresowana elastycznymi rozwiązaniami".

Badanie zostało przeprowadzone na próbie ponad 500 przedstawicieli firm i ponad 500 pracowników.

Gi Group Poland S.A. jest firmą oferującą usługi HR w zakresie doradztwa, zatrudnienia stałego i tymczasowego oraz outsourcingu. Przedsiębiorstwo jest częścią Gi Group Holding, które działa w 37 krajach.