Organizacja Toy Industries of Europe (TIE), która reprezentuje producentów zabawek w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, ogłosiła, że kupiła ponad 100 zabawek od zewnętrznych sprzedawców w 10 sklepach internetowych – między innymi na Amazonie – i odkryła, że 80% zabawek nie spełniało norm bezpieczeństwa UE. Stanowi to potencjalne „zagrożenie dla dzieci” – alarmuje CNN.
Niebezpieczne zabawki zalewają Unię Europejską
„Niebezpieczne zabawki od sprzedawców, którzy ignorują przepisy UE, będą nadal zalewać Unię, chyba że rynki internetowe będą ponosić większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo zabawek sprzedawanych przez ich platformie” – powiedziała w czwartkowym oświadczeniu Catherine Van Reeth, dyrektor generalna TIE. Badane produkty były sprzedawane zarówno przez sprzedawców z UE, jak i spoza Unii na platformach handlowych, w tym tanich chińskich sklepach Temu i Shein, a także na Amazonie.
Amazon i inne platformy odpowiadają
Rzecznik Amazona powiedział, że firma stosuje „proaktywne środki, aby zapobiec umieszczaniu na swojej stronie produktów niebezpiecznych lub niezgodnych z przepisami”. „Produkty, o których mowa, zostały usunięte na czas dochodzenia” – powiedział CNN.
Rzecznik Temu odpowiedział CNN, że jakość produktów i bezpieczeństwo konsumentów są dla firmy „najważniejszymi priorytetami”. „Wszyscy sprzedawcy na naszej platformie muszą spełniać surowe standardy bezpieczeństwa. Działamy szybko na podstawie informacji zwrotnych, podejmujemy natychmiastowe działania w celu usunięcia niezgodnych produktów”.
Z kolei rzecznik Shein powiedział CNN, że zewnętrzni sprzedawcy na platformie muszą przestrzegać „rygorystycznych standardów zgodności produktów” oraz że „natychmiast usunięto” badane produkty ze swojej witryny i prowadzi dochodzenie.
Zabawki pod lupą
W ramach badań TIE przeprowadzono niezależne testy laboratoryjne produktów zakupionych przez grupę, w tym gryzaka dla niemowląt, który mógł łatwo rozpaść się na małe części, stwarzając ryzyko zadławienia. Znaleziono również produkty zawierające bor w ilości ponad 13-krotnie przekraczającej dopuszczalny limit UE. Bor może m.in. powodować problemy ze zdrowiem reprodukcyjnym.
TIE zaznacza, że wyniki badania „nie odzwierciedlają bezpieczeństwa wszystkich zabawek dostępnych na tych platformach”. W badaniu nie brano pod uwagę żadnych zabawek znanych marek.
Rygorystyczny system bezpieczeństwa zabawek
Unia Europejska ma „najbardziej rygorystyczny system bezpieczeństwa zabawek na świecie”, ale producenci spoza bloku są zwolnieni z przepisów UE, gdy sprzedają swoje produkty za pośrednictwem sklepów internetowych. Sześć z 10 badanych platform, w tym Amazon, podpisało unijne zobowiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa produktów sprzedawanych na ich platformach przez strony trzecie.
Również w Stanach Zjednoczonych organy regulacyjne są zaniepokojone bezpieczeństwem towarów sprzedawanych online. We wrześniu dwóch urzędników z Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich wezwało do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie Shein i Temu w związku z potencjalną sprzedażą „śmiercionośnych produktów dla niemowląt i małych dzieci”.