Dochodzenie przeciw Temu

Komisja Europejska rozpoczęła formalne postępowanie przeciwko platformie Temu, prowadzonej przez należącą do Chińczyków spółkę PDD Holdings Inc. – wynika z informacji KE.

Komisja Europejska oświadczyła, że podejrzewa firmę o naruszenie nowej ustawy o usługach cyfrowych (DSA), prawa mającego na celu wyeliminowanie nielegalnych treści i dezinformacji w Internecie. W przypadku stwierdzenia naruszenia Temu może zostać ukarane grzywną w wysokości nawet 6 proc. swoich rocznych przychodów.

Reklama

Komisja stwierdziła również, że oceni również praktyki Temu w zakresie przejrzystości i dostępu do danych, a także rzekome wdrażanie uzależniających funkcji w celu utrzymania zaangażowania użytkowników. Komisja stwierdziła, że obawia się, że na platformie mogą być sprzedawane nielegalne i potencjalnie niebezpieczne produkty oraz że firma nie robi wystarczająco dużo, aby kontrolować nieuczciwych handlowców.

Próba uporządkowania Big Techów

Europejskie organy regulacyjne rozprawiają się z firmami Big Tech w ramach działań na rzecz ograniczenia szkód wyrządzanych w Internecie. Zgodnie z unijną ustawą o usługach cyfrowych (DSA), platformy internetowe z ponad 45 milionami użytkowników muszą podjąć środki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się dezinformacji i nielegalnych treści - w tym oferowanych produktów, które są nielegalne w UE. W przeciwnym razie firmy te ryzykują grzywnę w wysokości do 6 proc. ich globalnych rocznych przychodów.

Przedstawiciel Temu nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz. W następstwie formalnego dochodzenia UE, Temu ma prawo zaproponować przyjęcie środków zaradczych, aby rozwiać obawy Komisji i uniknąć potencjalnych kar.

Jak Temu walczy z nielegalnymi produktami

Dochodzenie to efekt wniosku UE z 11 października, w którym zażądała od Temu udostępnienia danych na temat tego, jak platforma radzi sobie z podrobionymi lub niebezpiecznymi produktami na swoim rynku. Komisja stwierdziła wówczas, że zażądała „szczegółowych informacji i wewnętrznych dokumentów na temat środków łagodzących podejmowanych przeciwko obecności i ponownemu pojawianiu się handlowców sprzedających nielegalne produkty” na Temu. Informacje dostarczone do tej pory przez Temu były jednak niezadowalające i nie rozwiały obaw UE.