Zagraniczne firmy przemysłowe w okresie od stycznia do maja 2022 roku doświadczyły spadku zysków o 16,1 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej. W przeciwieństwie do chińskich firm przemysłowych, które w tym samym czasie odnotowały 1-proc. wzrost zysków.

W samym maju zyski zagranicznych firm spadły o 6,5 proc. w perspektywie rocznej. Miesiąc wcześniej spadek ten był jeszcze większy, bo wynosił 8,5 proc. – wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS).

Reklama
Zyski firm przemysłowych w Chinach. Na biało – firmy zagraniczne, na niebiesko – chińskie firmy państwowe, na pomarańczowo – firmy prywatne. Źródło: NBS. / Bloomberg

Gospodarka wychodzi z najgorszego okresu

Gospodarka Chin stopniowo wychodzi z najgorszego okresu charakteryzującego się dużymi ograniczeniami na skutek epidemii koronawirusa i polityki zero Covid.

“Kwiecień oraz maj prawdopodobnie stanowią najniższy punkt” – komentuje Larry Hu, zajmujący się chińską gospodarką w Macquarie Securities. „Jeśli gospodarka Chin odbije się w drugiej połowie roku, możemy wówczas zaobserwować pewne odbicie w zyskach przedsiębiorstw przemysłowych” – dodaje.

Zhu Hong, ekonomista z NBS, powodów spadku zysków w maju upatruje wśród rosnących kosztów oraz trudności operacyjnych. Środki mające na celu ustabilizowanie gospodarki przemysłowej muszą być wdrożone „ostrożnie, aby pomóc firmom pokonać trudności” – wyjaśnił w oświadczeniu Zhu Hong.

Zyski przemysłowe wszystkich prywatnych firm pozostały słabe, spadając o 2,2 proc. w czasie pięciu pierwszych miesięcy roku. Tymczasem zyski firm państwowych w tym samym okresie wzrosły aż o 9,8 proc.

Firmy przemysłowe na większe zyski muszą poczekać

Odbicie zysków sektora prywatnego prawdopodobnie będzie wolniejsze, „biorąc pod uwagę gorsze nastroje i większą skalę trudności dla mniejszych firm na skutek ograniczeń związanych z Covid” – uważa Peiqian Liu, główny ekonomista ds. Chin w NatWest Group Plc.

Dla odmiany produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 0,7 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej spadała o 2,9 proc.

„Mniejszy niż w kwietniu spadek zysków przemysłowych odzwierciedla mniejszą presję na producentów po tym, jak Szanghaj zaczął łagodzić warunki ostrego lockdownu. Dalsze otwarcie gospodarki powinno zapewnić większe wsparcie dla firm. Ale wzrost zysków firm może być ograniczony ze względu na wpływ umiarkowanej inflacji” – uważa Eric Shu, ekonomista Bloomberga.