Tryka podkreśliła, że w październiku Komisja Europejska zaktualizowała wytyczne dot. pomocy publicznej, umieszczając producentów cementu na liście uprawnionych do rekompensat z tytułu wzrostu cen energii.

"Na podstawie ustawy o zasadach realizacji programu Rady Ministrów w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu w latach 2022-2024 my taki program [dla cementowni] opracowujemy" - powiedziała Tryka na posiedzeniu parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce.

"Oczywiście, ten program będzie zgodny z ustawą oraz z wytycznymi" - dodała dyrektor.

Komisja Europejska dołączyła do sektorów uprawnionych do rekompensat przemysł cementowy, zwiększyła progi pomocy do 4 mln euro (z 2 mln euro wcześniej) oraz odeszła od kryterium ponoszenia straty operacyjnej.

Reklama

"Teraz już mówimy tylko i wyłącznie o spadku wyniku EBITDA, co oznacza, że prawdopodobnie więcej przedsiębiorstw będzie mogło ubiegać się o te zwiększone kwoty wsparcia" - powiedziała Tryka.

MRiT prowadzi rozmowy i konsultacje na jakich poziomach mają zostać ustanowione progi wsparcia w polskim programie wsparcia.

"W tym tygodniu chcemy zakończyć etap przygotowywania notyfikacji do notyfikacji i przekazać program do notyfikacji i tak naprawdę tempo tej notyfikacji w Komisji Europejskiej będzie warunkowało kolejne etapy […] Spodziewamy się, że ta notyfikacja powinna przebiec szybko" - podkreśliła Tryka.

(ISBnews)