- Wiz rezygnuje z 23 mld dolarów
- Cyberbezpieczeństwo w chmurze
- Google traci okazję
- "Upokarzająca" wycena
- IPO i wzrost przychodów
Wiz rezygnuje z 23 mld dolarów
Spółka Wiz wycofała się z wartej 23 miliardy dolarów umowy przejęcia przez Google i planuje własne IPO. Niedoszła transakcja mogła być największą w historii technologicznego giganta.
Cyberbezpieczeństwo w chmurze
Założony w 2020 roku Wiz szybko się rozwinął, a firma osiągnęła 100 milionów dolarów rocznego przychodu powtarzalnego po 18 miesiącach działalności. Rozwój startupu przyspieszyła pandemia Covidu. Firmy rozwijały oprogramowanie i infrastrukturę w chmurze, która wspierała zdalną pracę.
Google traci okazję
Niecały rok po założeniu firma Wiz ogłosiła pierwszą turę finansowania w wysokości 100 milionów dolarów. Zaproponowana w 2024 roku przez Alphabet kwota jest ponad dwukrotnie wyższa niż obecna wycena startupu wynoszącą 12 miliardów dolarów.
"Upokarzająca" wycena
„Odmówienie tak poniżającej (z ang. humbling) oferty jest trudne” – napisał współzałożyciel Wiz Assaf Rappaport w notatce, do której dotarli dziennikarze CNBC. Osoba z bliskiego kręgu zarządu Wiz jako powód odrzucenia potencjalnej umowy podała obawy spółki związane między innymi z zaostrzeniem prawa antymonopolowego.
IPO i wzrost przychodów
Rappaport w notatce do pracowników napisał, że firma skupi się na swoich kolejnych kamieniach milowych: pierwszej ofercie publicznej i 1 miliardzie dolarów rocznego powtarzalnego przychodu. To były cele, jakie startup wyznaczył sobie na długo przed pojawieniem się informacji o rozmowach z Google.
Wcześniejsze doświadczenia
Startup zajmuje się budową zabezpieczeń chmury. Po jego przejęciu Alphabet mógłby konkurować z liderami w tym segmencie rynku: Microsoftem i Amazonem. Założyciele Wiz wcześniej stworzyli inny startup zajmujący się bezpieczeństwem, Adallom, i sprzedali firmę Microsoftowi za 320 milionów dolarów w 2015 roku.
Wstrzymane debiuty giełdowe
IPO w branży technologicznej w tym roku było rzadkością. Zmieniające się otoczenie regulacyjne w UE i niezbyt sprzyjające warunki na szerokim rynku nie zachęcały startupów do debiutów giełdowych.
Alphabet wciąż inwestuje
Google wciąż poszukuje nowych firm, które może przejąć. W 2022 roku zapłacił 5,4 miliarda dolarów za spółkę z branży cyberbezpieczeństwa Mandiant. Największą transakcją Google pozostaje jak na razie przejęcie za 12,5 miliarda dolarów producenta m.in. telefonów komórkowych Motoroli w 2012 roku. Firma ostatecznie odsprzedała ją firmie Lenovo za 2,9 miliarda dolarów w 2014 roku. Google niedawno zakończyło rozmowy w sprawie przejęcia producenta oprogramowania sprzedażowegoHubSpot.
Google nie odpowiedziało na prośbę CNBC o komentarz.