Fujikura, która produkuje okablowanie dla centrów danych, jest najlepiej radzącą sobie spółką w indeksie Nikkei 225 Stock Average, a jej akcje wzrosły w tym roku o ponad 400%. Firma dołączy do globalnych standardowych indeksów MSCI 25 listopada jako jedyna spółka z Japonii, podczas gdy osiem innych spółek z tego kraju zostanie usuniętych – podaje Bloomberg.
Rozwój branży AI zaskoczył firmę kablową
Według analizy przeprowadzonej przez Bloomberg News, budowa centrów danych, dostaw energii elektrycznej i sieci komunikacyjnych potrzebnych do AI będzie wymagała co najmniej 1 biliona dolarów wydatków. Szybki rozwój branży zaskoczył samą firmę Fujikura.
„Zapotrzebowanie na centra danych gwałtownie wzrosło od około 2022 roku” – powiedział w wywiadzie Kazuhito Iijima, dyrektor finansowy Fujikura. „W tamtym czasie nie do końca to rozumieliśmy, ale w tym roku stało się jasne, że chodzi o sztuczną inteligencję”.
Fujikura, która zalicza Apple do swoich największych klientów, specjalizuje się w kablach światłowodowych. Jej produkty mają jedne z najmniejszych średnic w branży, co pozwala na ich stosowanie w wąskich przestrzeniach bez konieczności dodatkowego tunelowania.
Coraz więcej centrów danych, coraz więcej zamówień
Na początku tego miesiąca firma podniosła prognozę przychodów operacyjnych o 17% do 104 mld jenów (674 mln USD) w bieżącym roku podatkowym. Firma uzyskuje ponad 70% swoich przychodów za granicą, z czego około 38% pochodzi z USA.
„Obszar ten jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju” - powiedział Kazuhiro Sasaki, szef działu badań w Phillip Securities Japan. „Ilość danych będzie rosła wraz ze wzrostem skali systemu i dodawaniem większej ilości danych, więc sama dziedzina powinna nadal się rozwijać”.
Korzenie firmy sięgają 1885 roku, kiedy to założyciel Zenpachi Fujikura rozpoczął produkcję przewodów izolowanych jedwabiem i bawełną. Przez wieki firma rozwijała się wraz z industrializacją kraju, dostarczając kable dla rozwijającego się przemysłu motoryzacyjnego, usług komunalnych i japońskich pociągów pociskowych.
Kolejna szansa: fuzja jądrowa
Po zaskoczeniu boomem na sztuczną inteligencję, spółka Fujikura twierdzi, że zidentyfikowała już kolejną wielką szansę – fuzję jądrową. Perspektywa teoretycznie nieograniczonej czystej energii zyskała poparcie wielu miliarderów, w tym Sama Altmana, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa. Chociaż nie udowodniono, że technologia ta sprawdza się w produkcji energii elektrycznej na dużą skalę, to jeśli i kiedy tak się stanie, pojawi się zapotrzebowanie na kable i przewody. „Mamy nadzieję, że stanie się to filarem przemysłu od 2030 roku” – powiedział Iijima.