Ceny nowych i używanych aparatów marki Huawei wzrosły stopniowo w ciągu ostatniego miesiąca średnio o 400-500 juanów (220-280 zł) – powiedzieli brytyjskiej agencji sprzedawcy na targu Huaqiangbei w mieście Shenzhen na południu Chin, największym targu z elektroniką na świecie.

Klienci coraz bardziej niepokoją się o dostawy części do nowych urządzeń. „Telefony Huawei stają się drogie, ale taka jest podaż i popyt. Jeśli ludzie lubią tę markę, zapłacą więcej, a kto wie, jak dobre będą mieli czipy w przyszłości” – oceniła jedna ze sprzedawczyń.

Administracja Stanów Zjednoczonych zakazała w ubiegłym roku większości amerykańskich firm prowadzenia interesów z Huawei, twierdząc, że ten największy wytwórca sprzętu telekomunikacyjnego na świecie podporządkowany jest komunistycznym władzom ChRL i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Huawei temu zaprzecza.

We wtorek weszły w życie dodatkowe restrykcje, które zakazują sprzedawania jej układów scalonych wytworzonych przy udziale technologii pochodzących z USA. W praktyce oznacza to, że światowi producenci muszą zdobyć specjalne pozwolenie Waszyngtonu, aby w dalszym ciągu dostarczać Huawei czipy.

Wnioski o takie licencje złożyły już amerykańskie firmy Qualcomm i Micron, koreańskie Samsung i SK Hynix, jak również działające na Tajwanie MediaTek i Macronix. Do środy żadna z tych firm nie poinformowała jednak, czy władze USA przychyliły się do jej wniosku – podał chiński portal gospodarczy Caixin.

Zakaz obejmuje również firmy chińskie, które w procesie produkcji korzystają z amerykańskich narzędzi czy oprogramowania. O licencję na sprzedaż czipów Huawei stara się obecnie u władz w Waszyngtonie największy kontraktowy wytwórca czipów w Chinach kontynentalnych SMIC – podała w środę chińska agencja prasowa CNA, powołując się na firmę.

W mediach pojawiają się spekulacje, że SMIC również znalazł się na celowniku administracji USA i że rozważa ona objęcie go podobnymi restrykcjami, co Huawei.

Po ogłoszeniu przez USA decyzji o zaostrzeniu restrykcji dyrektor działalności konsumenckiej Huawei Richard Yu informował, że 15 września firma przestanie produkować czipy Kirin, używane w jej flagowych smartfonach, ponieważ restrykcje odcięły należącą do Huawei spółkę projektującą układy scalone Hisilicon od potrzebnej technologii. Hisilicon korzysta z amerykańskiego oprogramowania do tworzenia projektów czipów i zleca ich produkcję tajwańskiemu TSMC, który używa amerykańskiego sprzętu.