Położenie kabli na dnie Pacyfiku ma poprawić infrastrukturę internetową w obszarze Azji i Pacyfiku i poprawić przepustowość łączy o 70 proc. Dzięki temu Singapur ma szanse przekształcić się w łącznościowy hub.

„Echo”, bo tak nazywa się projekt Facebooka, wesprze również Google. Będzie to pierwszy bezpośredni kabel pomiędzy Singapurem, a USA, który po drodze obejmie również Indonezję, Guam i zakończy się w miejscowości Eureka w Kalifornii. Światłowód będzie oddany do użytku w 2023 roku.

"Echo" i "Bifrost"

Oprócz projektu „Echo”, Facebook zrealizuje także drugie połączenie światłowodowe o nazwie „Bifrost”. Kabel zostanie rozciągnięty na dnie oceanu również pomiędzy Singapurem, a zachodnim wybrzeżem USA na odległości 15 tys. km. „Bifrost” zostanie oddany do użytku w 2024 roku.

Reklama

Połączenie podmorskimi kablami Singapuru z Indonezją i Ameryką Północną zostanie zrealizowane we współpracy z lokalnymi partnerami, takimi jak np. ZL Axiata Tbk PT czy singapurski Keppel Corp.

Facebook wiąże z Singapurem wart miliard dolarów projekt centrum danych. To jedna z największych inwestycji amerykańskiej sieci społecznościowej w Azji. „Echo i Bifrost zapewnią większą przepustowość, dzięki czemu zasilą cyfrowy wzrost Singapuru” – czytamy w oświadczeniu firmy.