Bieżąca sytuacja na rynku cukru…

Ceny cukru na giełdach na całym świecie znajdują się w trendzie spadkowym od początku lutego bieżącego roku. Silne wzrosty zapoczątkowane w lipcu 2010r. (wywołane sytuacją pogodową m.in. w Pakistanie, Australii i Indiach) ustały w momencie pojawienia się informacji na temat większych niż oczekiwano zbiorów w Tajlandii (drugi największy eksporter surowca na świecie) oraz pierwszych sygnałów na temat zwiększenia kwot eksportowych przez Indie (drugi po Brazylii największy producent cukru).

W wyniku napływania na rynek kolejnych raportów prezentujących korzystne dla rynku cukru prognozy zwiększenia produkcji przez największych producentów (Brazylia, Indie, Unia Europejska, Chiny) ceny spadły do poziomu 21 centów za funt. Spadkom notowań surowca towarzyszył mocny spadek ilości długich spekulacyjnych pozycji netto na giełdach towarowych na świecie. Na giełdzie ICE ekspozycja na wzrosty cen ze strony inwestorów nazywanych „non-commercials” spadła o 74 tys. kontraktów (jeden kontrakt opiewa na wartość 112 tys. funtów cukru).

W ostatnich dniach zaobserwować mogliśmy lekką korektę spadkowego trendu na rynku cukru. U jej źródeł znajdowały się informacje na temat opóźnień w dostawach cukru z przeciążonych portów Brazylii i Tajlandii oraz silnie rosnącego sezonowo popytu na cukier ze strony krajów muzułmańskich, tuż przed Ramadanem.

Reklama

Rynek cukru w nadchodzącym sezonie…

Nadchodzący sezon oczami Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa powinien przynieść zwiększenie produkcji w krajach największych producentów, wzrost konsumpcji, lekką poprawę bilansu oraz ustabilizowanie się zapasów na poziomie blisko 29 mln ton.

W sezonie 2011/2012 produkcja ma wzrosnąć do poziomu 168 mln ton (+5% r/r). Prognozowany poziom konsumpcji wynosi 162 mln ton (+1,6% r/r). Oficjalne zapasy powinny utrzymać na poziomie 29 mln ton, czyli blisko poziomów z ostatnich dwóch sezonów.

Największy wzrost produkcji powinien mieć miejsce w Indiach. USDA prognozuje również, że w wyniku wzrostu produkcji i zwiększenia kwot eksportowych, Indie sprzedadzą za granicę 1,8 mln ton cukru (w dwóch poprzednich sezonach Indie zablokowały niemal całkowicie eksport cukru dzięki restrykcjom handlowym). Silnie produkcję cukru zwiększą także Brazylia, Unia Europejska, Chiny, Tajlandia i Rosja.

Wnioski….

Sygnały napływające z rynku cukru powinny sprzyjać dalszym spadkom cen surowca, nawet do poziomu 13-14 centów za funt. Jednakże, relatywnie niski poziom zapasów wyrażany w tygodniach konsumpcji oraz utrzymujące się wysokie ceny ropy mogą wpływać na bardzo silne reakcje cen na napływające na rynek informacje. Podobnie jak w przypadków towarów rolnych takich jak pszenica i kukurydza, duża niepewność towarzyszy pogodzie oraz decyzjom politycznym, które, jak pokazuje przeszłość, mają silny wpływ na trendy na rynku.

ikona lupy />
Produkcja cukru w mln ton / Inne
ikona lupy />
Zapasy cukru w tyg. konsumpcji / Inne