Podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos Cohn ostrzegał przed możliwym spadkiem cen aktywów o stałym oprocentowaniu, podczas gdy inni bankierzy i politycy „świętowali” wzrost popytu na aktywa finansowe.

Rynek długu doświadczył w ostatnich czasach wzrostu rentowności śmieciowych obligacji do rekordowych poziomów. Teraz może stanąć przed wyzwaniem „znaczących przecen”, jeśli dobije go gwóźdź stóp procentowych a inwestorzy zaczną wyciągać pieniądze z aktywów o stałym oprocentowaniu – powiedział Cohn w wywiadzie dla telewizji Bloomberga w Davos.

Wygląda na to, że rynki zaczynają odzyskiwać dobrą passę. Rząd Hiszpanii w ubiegłym tygodniu sprzedał rekordową pulę 10-letnich obligacji za 7 mld euro. Inwestorzy chętnie kupowali też portugalskie 5-latki – po raz pierwszy od dwóch lat. Indeks Standard & Poor’s 500 na amerykańskiej giełdzie przekroczył wczoraj poziom 1500 pkt. – po raz pierwszy od 2007 roku.

„Rynki naprawdę sygnalizują, że widzą postępy” - powiedział Martin Senn, główny dyrektor wykonawczy Zurich Insurance Group AG po spotkaniu bankierów i polityków, w którym oprócz niego i Cohna brali udział m.in. premier Włoch Mario Monti i prezes banku centralnego Kanady Mark Carney. “W tym momencie nie mam obaw, ponieważ widzę, że rynki zachowują odpowiednią czujność wobec ryzyka” – dodał.

Reklama

Dla bankierów debatujących w Szwajcarii wskrzeszenie rynków jest odczuwane jako ulga, po czterech latach niepokojów o regulacje rządów oraz fiskalnej niedoli w Europie i USA. Inwestorzy wlali morze gotówki w śmieciowe obligacje w rekordowym tempie. W tym samym czasie Rezerwa Federalna utrzymuje benchmarkowe stopy procentowe na poziomie od 0 do 2,25 proc. oraz wykupuje obligacje, żeby stłumić wysokie koszty pożyczania.

Szef Morgan Stanley James Gorman powiedział 23 stycznia w telewizji Bloomberg, że polityka utrzymywania niskich stóp procentowych przez banki centralne nie kreuje bańki na rynku aktywów. „Trudno byłoby to określić jako wierzchołek” – twierdzi.

Jednak zagrożenie bańką widzi nie tylko prezes Goldman Sachs.

Spadające rentowności potencjalnie zmierzają w kierunku “bańki na obligacjach”, która może doprowadzić do znaczących strat inwestorów – ogłosił w oświadczeniu 19 grudnia Fitch Ratings. Podobnie twierdzi Howard Marks z Oaktree Capital Group, który na początku stycznia wysłał do swoich klientów wiadomość o treści: „wyścig po zyski przywrócił do życia zachowania, jakie widzieliśmy przed kryzysem”.

ikona lupy />
Davos - debata podczas Światowego Forum Ekonomicznego / Bloomberg / Chris Ratcliffe