1 lutego Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiły internetowy e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Serwis jest zintegrowany z usługą Twój e-PIT, czyli automatycznie przygotowanym i udostępnionym przez KAS rocznym zeznaniem podatkowym osób fizycznych. Są tam też informacje o nałożonych mandatach i dostęp do aplikacji e-mikrofirma. Za pośrednictwem serwisu można również złożyć w formie elektronicznej niektóre pisma (np. wniosek o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań).

Podczas konferencji prasowej Rzeczkowska przekazała, że do e-Urzędu Skarbowego można się zalogować: z profilu zaufanego, e-dowodu, z bankowości elektronicznej, a także podając nr PESEL lub NIP i dane podatkowe z dokumentów PIT. Zapowiedziała, że wkrótce będzie też możliwe zalogowanie się poprzez aplikację mObywatel.

"Dzięki usłudze Twój e-Pit mamy gwarancję, że zeznanie będzie złożone w terminie" - podkreśliła. Jak mówiła, tak jak w poprzednich latach, usługa dotyczy formularzy PIT 37, PIT 38 oraz PIT 28 i PIT 36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Dodała, że w przygotowanym przez KAS zeznaniu uwzględnione są informacje o danych podatnika i jego mikrorachunku podatkowym, ulga na dzieci i zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia.

Reklama

"Wszyscy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym poprzez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie 45 dni. Nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania PIT, to 30 kwietnia KAS zaakceptuje zeznanie, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Jest to korzyść, której nie daje w Polsce żadna inna dostępna usługa" - wskazała.

Rzeczkowska poinformowała, że od udostępnienia dwa tygodnie temu e-Urzędu Skarbowego, odnotowano już prawie pół miliona logowań. Użytkownicy złożyli ponad 3,2 tys. pism, z czego 571 to były pisma ZAW-NR. 35 tys. osób sprawdziło informacje o swoim mandacie, a 32 tys. zapłaciło poprzez serwis należności podatkowe.

"Mam nadzieję, że e-Urząd Skarbowy będzie cieszył się stale rosnącą popularnością i nasi klienci chętnie będą korzystali z e-sług, które KAS udostępnia na e-Urzędzie Skarbowym tak, jak dotychczas korzystali podatnicy z usługi Twój e-PIT" - zaznaczyła szefowa KAS.