Badanie przeprowadzone przez Krajowy Rejestr Długów pokazuje, że jako „wysokie” swoje bezpieczeństwo finansowe określa łącznie 62 proc. respondentów, z czego 17 proc. jako „bardzo wysokie”. Negatywnie kondycje swojej firmy ocenia zaś tylko 11 proc. badanych, w tym 1 proc. widzi je jako „zdecydowanie niskie”.

To budujące, biorąc pod uwagę trudne lata, jakie są za polskimi przedsiębiorcami – poczynając od pandemii, przez wojnę w Ukrainie, kryzys energetyczny, wysoką falę inflacyjną oraz pozrywane sieci handlowe. Eksperci podkreślają, że już samo poczucie dużej stabilności finansowej przekłada się na sposób i skalę działalności firmy.

Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów, wskazuje chociażby, że firma, która ma duże poczucie bezpieczeństwa finansowego, nie doświadcza problemów z opłacaniem własnych zobowiązań finansowych – Taka firma cieszy się zaufaniem klientów, kontrahentów i dostawców, może też skuteczniej konkurować z innymi przedsiębiorstwami na rynku i podejmować działania inwestycyjne. Mówiąc krótko: ma pełną swobodę rozwoju – przekonuje Łącki.

Mikrofirmy bardziej narażone na utratę płynności

Jednocześnie badanie wskakuje, że im mniejsza firma tym odsetek pozytywnych wskazań jest mniejszy. Wysoki poziom bezpieczeństwa finansowego deklarują głównie przedstawiciele firm średnich (86 proc. wskazań w tym segmencie). Mniej pozytywnie na kondycję finansową patrzą firmy małe (75 procent), a najmniej mikro firmy (62 procent).

Jak tłumaczy Emanuel Nowak, ekspert firmy faktoringowej NFG, wynika to zarówno z mniejszej skali działania tych najmniejszych podmiotów gospodarczych, jak i z mniejszej dywersyfikacji przychodów. - Choć spadek sprzedaży jest tutaj równie dotkliwy jak w firmach małych i średnich, to mikrofirmom znacznie bardziej zagraża brak oszczędności i nadwyżek finansowych czy posiadanie jednego źródła przychodów – mówi ekspert.

- Z kolei wśród czynników makroekonomicznych takim wyraźnym zagrożeniem ekonomicznym jest wzrost podatków oraz wzrost kosztów prowadzenia działalności, na przykład cen prądu, paliwa czy półproduktów – dodaje Nowak.

Rozchwiane oceny kondycji finansowej w budowlance

Wyniki badania pokazują również, że kondycja finansowa firm zależy od branży, w jakiej działają. Ciekawym przypadkiem jest branża budowlana, w której odpowiedzi są najbardziej spolaryzowane - jest tu zarówno najwięcej wskazań dla wysokiego poziomu bezpieczeństwa (68 proc.), jak i dla niskiego (13 proc.).

Zdecydowanie najlepiej poziom swojego bezpieczeństwa finansowego ocenia branża handlowa natomiast w przypadku branży produkcyjnej mamy do czynienia z najniższą liczbą pozytywnych wskazań (34 proc. przedstawicieli tej branży ocenia poczucie bezpieczeństwa finansowego swojej firmy jako „wysokie”).

Z opublikowanych pod koniec sierpnia danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w I półroczu 2024 r. wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych były „znacznie niższe” od uzyskanych rok wcześniej. GUS zaraportował, że pogorszeniu uległy wskaźniki ekonomicznofinansowe.

„Przychody ogółem były niższe o 5,4 proc. od osiągniętych rok wcześniej, a koszty ich uzyskania spadły o 3,9 proc. Pogorszył się wskaźnik poziomu kosztów z 93,9 proc. przed rokiem do 95,3 proc. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów spadły o 5,3 proc., a koszty tej działalności – o 3,9 proc.” – podawał GUS pod koniec sierpnia.