Artykuł dotyczy nowego świadczenia pielęgnacyjnego. Przykład w artykule opracowali dr Michał Urban i Katarzyna Urban, radcowie prawni z Kancelarii Urban Legal (ze swojej radcowskiej praktyki) (link).

Świadczenie pielęgnacyjne ("nowe") od 1 stycznia 2024 r. na kilka niepełnosprawnych dzieci

Obowiązują tu takie reguły:

W przypadku gdy opiekun otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach sprawuje opiekę nad więcej niż jedną osobą (dzieckiem) w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się odpowiednim ww. orzeczeniem o niepełnosprawności, to wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest podwyższana o 100% na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana jest opieka – warunkiem jest złożenie wniosku przez opiekuna o podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego.

I pojawił się problem - od którego miesiąca należy się świadczenie pielęgnacyjne według nowych zasad dla drugiego dziecka:

wariant 1 - od dnia uzyskania orzeczenia dla dziecka (zakładamy, że dziecko nie miało takiego dokumentu);

wariant 2 - od dnia złożenia wniosku o świadczenie pielęgnacyjne.

Przykład

Ojciec pobiera w 2024 r. na zasadzie kontynuacji "stare" świadczenie pielęgnacyjne "na syna". Rodzice chcą skorzystać z możliwości otrzymania drugiego świadczenia pielęgnacyjnego "na córkę". Przebieg wydarzeń jest taki:

1) styczeń 2024 r. - wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności i przyznanie pkt 7 w orzeczeniu dla córki.

2) czerwiec 2024 r. - dziecko na poziomie powiatowego zespołu nie otrzymało orzeczenia, udało się to dopiero po odwołaniu do WZON w czerwcu 2024 r.

3)lipiec 2024 r. - orzeczenie WZON jest prawomocne (przyznano pkt 7). Więc w lipcu 2024 r. ojciec składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne "na córkę" (według nowych zasad). "Na córkę" świadczenie zostaje przyznane od lipca 2024 r., jako miesiąc złożenia wniosku i oświadczenia o przejściu na „nowe" świadczenie pielęgnacyjne. Ojciec stracił 17 928 zł (6 miesięcy x 2988 zł, styczeń-czerwiec).

W tej sprawie SKO skorygował błąd MOPS - świadczenie należy się od stycznia 2024 r.

MOPS w przykładzie naruszył art. 24a ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rodzice w przykładzie spełnili wymogi tego przepisu. Złożyli wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w lipcu 2024 r. Nie minęło więc trzy miesiące, o których mowa poniżej. Niezrozumiała jest więc odmowa przez MOPS przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Przypominam, że przepis wprowadza takie zasady (i jest to ABC stosowania przez MOPS przepisów o świadczeniu pielęgnacyjnym od wielu lat):

Ważne

art. 24a ustawy o świadczeniach rodzinnych

Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.